fot. Instagram/Vouge Philippines
fot. Instagram/Vouge Philippines

Najstarsza modelka z okładki "Vouge". Ma 106 lat i tatuaże na całym ciele

Redakcja Redakcja Moda i uroda Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Apo Whang-Od trafiła na okładkę kwietniowego numeru "Vouge" na Filipinach. 106-letnia artystka tatuażu z Filipin jest najstarszą osobą, która kiedykolwiek pojawiła się na froncie kultowego modowego magazynu.

Tatuażystka z Filipin

Apo Whang-Od - znana również jako Maria Oggay - pochodzi z górskiej wioski  Buscalan, około 15 godzin na północ od Manili, w prowincji Kalinga. Jest uważana za najstarszą w kraju mambabatok - czyli tradycyjną tatuażystkę. Doskonaliła sztukę ręcznego wykonywania tatuaży od najmłodszych lat, ucząc się pod okiem swojego ojca.

Dawniej tatuaże, które Whang-Od tworzy przy użyciu jedynie bambusowego kija, kolca z drzewa pomelo, wody i węgla, były dziełem rdzennych wojowników Butbut i nosili je mieszkańcy regionu Kalinga. Teraz większość klientów seniorki stanowią międzynarodowi goście poszukujący jej charakterystycznych geometrycznych wzorów.

"Ogłoszona jako ostatnia mambabatok swojego pokolenia, odcisnęła symbole plemienia Kalinga - oznaczające siłę, odwagę i piękno - na skórze tysięcy ludzi, którzy pielgrzymowali do Buscalan" - napisał Vogue Philippines w poście na mediach społecznościowych.


Piękno ma wiele twarzy

Sztuka tatuowania według tradycji może być przekazywana tylko krewnym, ale Whang-Od od kilku lat szkoli swoje wnuczki Elyang Wigan i Grace Palicas. "Tradycja będzie trwała tak długo, jak długo ludzie będą przychodzić po tatuaże" - mówiła 106-latka. Dodała, że tak długo, jak będzie dobrze widziała, będę nadal robić tatuaże. - Przestanę, gdy mój wzrok stanie się niewyraźny - zastrzegła.

Redaktor naczelna "Vogue Philippines" Bea Valdes powiedziała, że pracownicy redakcji jednogłośnie zdecydowali, że Whang-Od powinna trafić na okładkę. - Czuliśmy, że reprezentuje nasze ideały tego, co jest piękne w naszej filipińskiej kulturze. Wierzymy, że koncepcja piękna musi ewoluować i obejmować różnorodne i integrujące twarze i formy. To, o czym mamy nadzieję mówić, to piękno ludzkości - powiedziała Valdes.


Najstarsze modelki w Polsce i na świecie

Przed pojawieniem się Whang-Od w "Vogue Philippines", rekord najstarszej modelki na okładce "Vogue" należał do aktorki Judi Dench, która pojawiła się na froncie brytyjskiego "Vogue'a" w 2020 roku, mając wtedy 85 lat.

Najstarszą modelką na świecie wciąż pracującą w zawodzie jest Carmen Dell'Orefice, urodzona w 1931 roku. Zdobyła sławę w wieku 15 lat, gdy jej portret znalazł się na okładce amerykańskiego „Vouge’a". Niedawno wzięła udział w półnagiej sesji fotograficznej dla amerykańskiego magazynu „New You” („Nowa ty”). Kobieta była też muzą Salvadora Dalego.


W Polsce najstarszą modelką jest 88-letnia Helena Norowicz. W młodości była aktorką teatralną i filmową. Do największych produkcji z jej udziałem należą: "Stawka większa niż życie", "Dekalog IV", "La boheme", "Anna German", "Na dobre i na złe", "Barwy szczęścia" i "Boże Ciało". Pracę w modelingu zaczęła po osiemdziesiątce.


ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości