PiS szykuje waloryzację 500 plus. Była minister wyjawiła

Redakcja Redakcja 800 plus Obserwuj temat Obserwuj notkę 47
Jeszcze niedawno minister finansów Magdalena Rzeczkowska i Artur Soboń, jej zastępca, dementowali wieści, jakoby rząd Zjednoczonej Prawicy w trakcie kryzysu inflacyjnego podnosił wartość świadczenia 500 plus. Wszystko jednak wskazuje na to, że kwota 500 złotych doczeka się waloryzacji, co przyznała posłanka PiS i była minister Jadwiga Emilewicz.

Ile będzie wynosić zwaloryzowane 500 plus? 700 czy 800 złotych? Nad takimi kwestiami ma pracować resort finansów. Dziś realna wartość świadczenia to ok. 350 złotych w porównaniu do momentu wprowadzenia programu w 2016 roku.  

Sondaże dają do myślenia PiS

W niedawnym sondażu dla "Super Expressu" pracowni Pollster okazało się, że aż 70 proc. respondentów prognozuje zwycięstwo PiS w wyborach, jeśli rząd zdecyduje się na podniesienie 500 plus. Z kolei w badaniu SW Research dla "Rzeczpospolitej" 34 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi "tak" na pytanie, czy należy waloryzować świadczenie, natomiast 24,9 proc. odpowiedziało "nie". 24,1 proc. pytanych opowiedziało się za całkowitym zlikwidowaniem świadczenia 500 plus. Z kolei 17 proc. głosujących odpowiedziało, że nie ma zdania na ten temat. 

Kwestię podniesienia wartości 500 plus sygnalizował niedawno Ryszard Terlecki. Konkretny mają zostać ogłoszone na kongresie programowym PiS w czerwcu lub lipcu. 

 

500 plus się przyjęło 

Do krytyków programu 500 plus należała nie tylko Konfederacja, ale też część PO - w tym Donald Tusk. Obecnie lider Koalicji Obywatelskiej jest zdania, że świadczenie dla dzieci należy utrzymać. PiS pójdzie prawdopodobnie jeszcze dalej i zwaloryzuje je.

Emilewicz: Będzie waloryzacja 500 plus

- Myślę, że pracuje nad tym Ministerstwo Finansów, tak sądzę. Zresztą dyskusja o waloryzacji 500 plus, to nie jest po raz pierwszy, kiedy dzisiaj ją słyszymy. Ja na pewno w takich dyskusjach uczestniczyłam na różnych forach, w parlamencie między posłami To, czy waloryzacja 500 plus będzie, czy nie będzie pozostawmy już rządowi - zdradziła Jadwiga Emilewicz w Radiu Zet. "Gazeta Wyborcza" potwierdziła przypuszczenia - podała, że klamka zapadła i PiS ogłosi swoje plany w letniej ofensywie programowej.  

- Wprowadzony 7 lat temu przez mój rząd program Rodzina 500 Plus oznaczał wielką pozytywną zmianę dla wielu rodzin oraz wykazał, jak ważna jest mądra polityka społeczna i inwestowanie w polskie rodziny. Dokonaliśmy tego, czego inni nie potrafili lub po prostu nie chcieli zrobić - napisała w piątek była premier Beata Szydło. 


Fot. zdjęcie ilustracyjne/pixabay

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo