Klienci banku Pekao SA narażeni są na cyberprzestępstwa. (fot. Flickr)
Klienci banku Pekao SA narażeni są na cyberprzestępstwa. (fot. Flickr)

Uważaj na pieniądze. Klienci banku są narażeni na utratę oszczędności

Redakcja Redakcja Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Klienci banku Pekao SA muszą być szczególnie ostrożni. Oszuści - za pomocą fałszywej strony internetowej - próbują wykradać dane logowania. Przed cyberprzestępstwami ostrzega CSIRT KNF. Chwila nieuwagi i klienci banku mogą stracić wszystkie środki na koncie.

Klienci banku Pekao SA na celowniku oszustów

CSIRT KNF ostrzega przed oszustami próbującymi wykraść dane klientów panku Pekao SA. Przestępcy tworzą fałszywe strony podszywające się pod bank. Pod żadnym pozorem nie wpisuj na nich żadnych danych!

— UWAGA! Ostrzegamy przed fałszywymi stronami podszywającymi się pod Bank Pekao SA — ostrzega CSIRT KNF. — Cyberprzestępcy na niebezpiecznych stronach wyłudzają poświadczenia logowania do bankowości elektronicznej. Bądźcie ostrożni i dokładnie weryfikujcie adres strony Waszego banku! — napisano na Twitterze.


Fałszywe strony niemal identyczne do autentycznych

Jak wskazuje portal Telepolis, ataki cyberprzestępców są dobrze przygotowane. Stworzone przez nich fałszywe strony, mające naśladować serwis banku, nie posiadają żadnych literówek czy błędów z kodowaniem, przez co na pierwszy rzut oka wyglądają one na wiarygodne. Należy zawsze zwracać uwagę szczególną na podejrzany adres URL strony, widoczny na pasku przeglądarki.

Oszuści wysyłają SMS-y

Pod koniec marca CSIRT KNF ostrzegał klientów Banku Pekao SA przed akcją oszustów, którzy rozsyłali wiadomości SMS informujące o dodaniu karty do portfela Apple Pay na nieznanym urządzeniu. Załączony link prowadził do fałszywej strony służącej kradzieży danych do logowania do bankowości internetowej.


"Nie trzeba być frajerem

Pod koniec marca gościem programu Sławomira Jastrzębowskiego w Salonie 24 była Iwona Prószyńska z CERT Polska w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Mówiła o tym, w jaki sposób oszuści chcą nas okradać za pomocą internetu i nowoczesnych technologii. Opowiedziała też, jak chronić się przed działaniami oszustów.

— Mnie się wydaje, że dzisiaj te phishingi są już tak dobrze przygotowane, podobne do stron, z których zazwyczaj korzystamy, że tutaj nie trzeba być frajerem. Na dobrze przygotowaną akcję może złapać się dzisiaj każdy — mówiła.

Cała rozmowa dostępna jest do obejrzenia na kanale Salonu 24 w serwisie YouTube.


RB

(na zdjęciu: Bank Pekao SA / źródło: Flickr)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie