Bankomat sieci Euronet. (fot. Pixabay)
Bankomat sieci Euronet. (fot. Pixabay)

Uwaga na wypłaty z bankomatu. Banki ostrzegają

Redakcja Redakcja Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że wartość transakcji bezgotówkowych w III kwartale ubiegłego roku wyniosła 287,8 mld zł. To o 3,7 proc. więcej w stosunku do poprzedniego kwartału. Wzrosła również liczba wypłat gotówki z bankomatu. Jakie limity obowiązują w poszczególnych bankach?

Mniej bankomatów, więcej wypłat

Jak wskazuje portal Business Insider, powołując się na raport NBP, w 2022 roku zmniejszyła się liczba bankomatów w Polsce. Na koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku funkcjonowało ich 21 207 – to o 294 mniej niż w poprzednim kwartale. Okazuje się jednak, że znacznie wzrosła liczba wypłat oraz ich łączna kwota.

Warunki wypłat gotówki

W przypadku dużych kwot najlepszym rozwiązaniem jest wypłacenie gotówki w placówce banku. Niektóre instytucje wymagają wcześniejszego umówienia się na wizytę, jeśli w planach jest duża wypłata. 

Banki uczulają klientów na fakt, że w poszczególnych bankomatach obowiązują różne warunki związane np. prowizjami czy limitami. Poza limitami wypłat, które ustalane są przez bank, zwrócić należy uwagę m.in. na nominały, które są możliwe do wypłacenia w konkretnym urządzeniu. Nie wszystkie bowiem oferują możliwość wypłaty banknotów dziesięcio- lub dwudziestozłotowych.

Limity w bankomatach

Każdy bank ma swoje warunki dotyczące limitów wypłat. W przypadku banku PKO BP domyślny limit ustawiony przez instytucję to 5 tys. zł. Można go jednak zwiększyć maksymalnie do 15 tys. zł. Z kolei limit w bankomacie mBanku to 10 tys. zł – tego limitu nie da się zwiekszyć. Limit jednej transakcji w przypadku tego banku to 4 tys. zł.

Dzienny limit w bankomacie Pekao to 1 tys. zł, z możliwością zwiększenia go do 3 tys. zł. Miesięczny limit wypłat w przypadku tego banku wynosi 5 tys. zł.

Dzienny limit wypłat w przypadku banku Millennium wynosi od 2 do 20 tys. zł. Z kolei w przypadku banku ING limit ten wynosi 10 tys. zł. Santander Bank, poza limitem wypłat, który wynosi od 2 do 15 tys. zł, wprowadził również limit ilości transakcji, których wykonać można maksymalnie 10 dziennie. 

Najmniejszy limit wypłat obowiązuje w bankomatach sieci Euronet – 800 zł. Inaczej ma się sytuacja w banku Credit Agicole. Klienci tej instytucji sami ustalają zarówno limit dzienny, jak i miesięczny.

Banki podniosły opłaty za niektóre usługi

Na początku lutego w wielu bankach podniesione zostały opłaty za niektóre usługi, w tym za wypłaty z bankomatów polskich oraz zagranicznych. Zmiany dotyczyły klientów m.in. PKO BP czy BNP Paribas.

RB

(na zdjęciu: bankomat sieci Euronet / źródło: Pixabay)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka