Polskie banki podnoszą opłaty za niektóre swoje usługi. (fot. Flickr)
Polskie banki podnoszą opłaty za niektóre swoje usługi. (fot. Flickr)

Nie tylko PKO BP podnosi opłaty. Zmiany czekają też klientów innych banków

Redakcja Redakcja Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
PKO BP podniesie opłaty za niektóre swoje usługi. Zmianom ulegną m. in. ceny za prowadzenie poszczególnych kont, a także opłaty warunkowe za karty kredytowe. To nie jedyny bank, który zdecydował się na wprowadzenie podwyżek. Ceny usług wzrosną również w innych bankach.

PKO BP podnosi ceny za usługi

Banki tłumaczą, że obecna sytuacja na rynku, inflacja oraz drożyzna zmuszają do wprowadzania podwyżek cen usług.

W czerwcu PKO BP zamierza podwyższyć ceny niektórych swoich usług. Bank wyjaśnia, że planuje zrobić porządek w strukturach rachunków, w czym pomóc ma ujednolicenie niektórych opłat. Odczują to klienci posiadający m. in. Konto Rodzica, które przekształcone zostanie w "Konto za Zero".  Tym samym wzrośnie opłata za kartę do takiego konta. Opłata ta wynosić będzie 10 zł (dotychczas wynosiła 4,90 zł). 

W "Konto za Zero" przekształcą się również Konta Pogodne, Konta Spektrum Adm., Konta Ulubione Adm. i Konta Codzienne Adm. — wskazuje portal Bankier.pl.

Droższe karty w PKO BP

PKO BP podniesie też opłaty w kartach kredytowych. Bankier.pl informuje, że dla Przejrzystych kart kredytowych, PKO Visy Electron i PKO Mastercard Electronic (błękitna) opłaty warunkowe wyniosą od 40 do 80 zł. Jak dotąd opłaty te były na poziomie 30-60 zł.

Opłaty warunkowe dla karty PKO Mastercard Platinum wzrosną do 150-300 zł (obecnie 125-250 zł). Z kolei dla karty PKO VITAY opłaty wzrosną do 52,50-105 zł (obecnie 39,50 -79 zł). Opłat tych unikną klienci dokonujący odpowiednich obrotów kartami. 

Większe opłaty w Banku Ochrony Środowiska

Informację o wzroście opłat otrzymali również klienci Banku Ochrony Środowiska. Zmiany wejdą w życie 17 kwietnia 2023 roku. Dotyczyć one będą "EKOkonta bez Kosztów". Obecnie za prowadzenie konta klienci BOŚ płacić muszą 6 zł. Po zmianach jego koszt wzrośnie do 9 zł. Z opłaty zwolnieni będą klienci, którzy zasilą konto wpływami na poziomie 1500 zł.

Wzrośnie też opłata za kartę do rachunku, która obecnie kosztuje 7 zł. Opłaty uniknąć można po wykonaniu transakcji na 500 zł. Zmiany sprawią, że opłata wynosić będzie 8 zł i nie będzie możliwości jej uniknięcia. Bank zapowiedział również zwiększenie cen przelewów dokonywanych w placówkach BOŚ – te wzrosną z 6 do 8 zł, zaś w przypadku przelewów SEPA – z 8 do 10 zł.

Podwyżki w BNP Paribas

Zmiany w opłatach zapowiedział również bank BNP Paribas. Od marca podniesione zostaną ceny kart debetowych, wpłat i wypłat w placówce, wypłat gotówki z bankomatów Euronet, a także wypłat z zagranicznych bankomatów. 

Droższe będą również konta firmowe. Bank podniesie opłaty za karty kredytowe i użytkowanie tokena GOonline Biznes. Klienci więcej zapłacą również za niektóre transakcje wykonywane w oddziale lub Centrum Telefonicznym, a także za papierowe dokumenty wysyłane do klienta – wskazuje Bankier.pl. Pełna lista zmian w cenniku BNP Paribas znajduje się na stronie internetowej banku.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka