Jak będzie wyglądał rozkład sił w Sejmie jesienią? Fot. Flickr
Jak będzie wyglądał rozkład sił w Sejmie jesienią? Fot. Flickr

Wynik, jakiego nie było od dawna. Nowy sondaż niezwykle korzystny dla jednej partii

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 298
PiS ma 33,9 proc. w badaniu IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej". Politolog Marcin Palade obliczył, że biorąc pod uwagę tylko zdecydowanych ankietowanych, partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskałaby 38 proc. wskazań. To najlepszy wynik od czerwca 2022 r. - komentuje.

Poparcie dla PiS względem ostatniego pomiaru w styczniu wzrosło o 4,2 pkt. proc. Sondaż IBRiS przeprowadzono w dniach 3-4 lutego, a więc już po publikacjach na temat dofinansowań dla organizacji pozarządowych i przekazywanych nieruchomości dla podmiotów, związanych m.in. z partią rządzącą. Wynik PiS to 33,9 proc., ale nie licząc niezdecydowanych, to już 38 proc. 

KO też uzyskała wzrost poparcia, ale mniejszy - o 1,9 pkt. proc. i może liczyć na 27,3 proc. Po odrzuceniu z próby niezdecydowanych, formacja Donalda Tuska notuje wynik 30,6 proc. - wyliczył Palade.  

Najwyższe poparcie dla PiS od pół roku

"Lewica utrzymuje poparcie na poziomie 9 proc., Polska 2050 nieznacznie traci, uzyskując 8,3 proc. Ludowcy prześlizgują się poprzez próg wyborczy na poziomie 5,1 proc., a Konfederacja spada o punkt na 5,6 proc." - czytamy w "Rzeczpospolitej". Deklarowana frekwencja wyniosła 49,3 proc. Respondentów, którzy jeszcze nie wiedzą, na kogo zagłosują, jest 11 proc.  

 

Bezpartyjni samorządowcy pomogliby PO 

Platformie Obywatelskiej mogą pomóc bezpartyjni samorządowcy. Ruch "Tak dla Polski" dysponuje własnym sondażem, w którym poparcie dla inicjatywy wskoczyło na poziom 10 proc. W wariancie koalicji KO z PSL i włodarzami miast, PiS uzyskuje 33,3 proc., a szersza lista opozycja - 32 proc. Bezpartyjni Samorządowcy, startując osobno, notują 2,2 proc. poparcia. 

W takiej konfiguracji, Lewica otrzymała 8,8 proc.  wskazań, Polska 2050 tylko 6,9 proc., a Konfederacja – 5,3 proc. PiS uzyskałby ok. 205–206 mandatów, lista KO z partnerami mogłaby liczyć na 183–184 miejsca, Lewica na 34, Polska 2050 na 27, a Konfederacja na 7–8, przy jednym mandacie dla mniejszości niemieckiej. 

Co zrobi PSL?

"A jaka różnica w mandatach wystąpiłaby w pierwszym wariancie, bez wspólnej listy KO-PSL i Tak! Dla Polski? Zjednoczona Prawica uzyskałaby wtedy nieznacznie więcej – ok. 209 mandatów – ale nawet z Konfederacją (9 mandatów) nie byłaby w stanie utworzyć rządu. KO mogłaby liczyć na ok. 153 mandaty, Lewica na 36, Polska 2050 na 38 miejsc, a PSL na 14. Ruch Tak! Dla Polski nie ma raczej szans (ani ochoty) na samodzielny strat, ale w sojuszu z KO może zagwarantować największemu ugrupowaniu opozycyjnemu dominującą pozycję na scenie politycznej. Wiele zależy jednak od ludowców i ich chęci powtórzenia koalicji z Platformą" - analizuje "Rzeczpospolita". 


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka