Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. (fot. PAP)
Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. (fot. PAP)

Zełenski chwali Polskę. "Nigdy nie byliśmy tak blisko"

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 214
Wołodymyr Zełenski podczas swojej wizyty w Warszawie podziękował Polakom za wsparcie jego kraju i "drogę, którą przeszliśmy razem". — Nigdy w historii nie było tak ciepłych i tak bliskich stosunków między Polską a Ukrainą — powiedział ukraiński prezydent.

Zełenski dziękuje Polakom za wsparcie

Zełenski podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim wyraził swoją wdzięczność wobec Polaków za udzielone Ukrainie wsparcie.

— Pragnę podziękować polskiemu prezydentowi, rządowi, parlamentowi, wszystkim Polakom za tę drogę, którą przeszliśmy razem. Jest to dla nas wielkie wyzwanie i wasze wsparcie bardzo cenimy — powiedział ukraiński prezydent.


Wołodymyr Zełenski o relacjach z Polską

Szczególne podziękowania skierował w stronę prezydenta Andrzeja Dudy, którego Zełenski nazywa "przyjacielem".

— Osobiście pragnę podziękować mojemu przyjacielowi, Tobie Andrzeju, za ciepłe stosunki między nami i między naszymi krajami. Wydaje mi się, że nigdy w historii nie było tak ciepłych i tak bliskich stosunków między Polską a Ukrainą. Na takim fundamencie dziś budowane są nasze relacje i relacje naszych dwóch przyjacielskich narodów — powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy wdzięczny za opiekę nad uchodźcami

Zełenski wyraził również swoją wdzięczność za przyjęcie Ukraińców w polskich domach.

— My odczuliśmy to zwłaszcza w pierwszych tygodniach wojny, kiedy miasteczka i wsie przygraniczne otwierały drzwi dla Ukraińców. Jestem pewny, że to był początek czasu kiedy między Polską a Ukrainą nie będzie już granic politycznych, ekonomicznych a co najważniejsze historycznych. Zrobimy dla tego wszystko, dla naszych narodów. Ale do tego powinniśmy najpierw zwyciężyć — oświadczył prezydent Ukrainy. Jak dodał, "aby zwyciężyć powinniśmy iść na naszej wspólnej drodze ramię w ramię".

"Ta wizyta to wyraz wdzięczności"

Podczas rozmów delegacji Polski i Ukrainy prezydent Zełenski podkreślił, że wizyta w Polsce jest dla niego bardzo ważna i jest gestem wdzięczności.

— Wdzięczności za to, co mamy dziś, po to, byśmy mogli porozmawiać o naszej wspólnej przyszłości, w UE, w NATO. W tym kierunku powinniśmy jeszcze bardzo wiele uczynić. Przede wszystkim, jak Andrzeju powiedziałeś, będzie zwycięstwo, to będzie wszystko inne — mówił ukraiński prezydent, zwracając się do Andrzeja Dudy.

— Chcę podziękować za to, że wy robicie wszystko, co możliwe, dla naszego zwycięstwa. Chcę podziękować za to, że wzmacniacie nas na polu walki — podkreślił Zełenski.

Zełenski podziękował również za wsparcie ukraińskich sił zbrojnych oraz za wspieranie ukraińskiej drogi do UE. Przypomniał w tym kontekście, że Ukraina uzyskała status kandydata do UE.

— Dziękuję ci Andrzeju, że jeździłeś, przekonywałeś, byłeś naszym adwokatem, żebyśmy uzyskali ten status kandydata — powiedział prezydent Ukrainy, zwracając się do Andrzeja Dudy.

— Dziękuję za braterstwo. Jesteście z nami od początku agresji. Polska jest prawdziwym przyjacielem na wieki — oświadczył Zełenski.

Duda: Będziemy dalej wspierać Ukrainę

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej po rozmowach w cztery oczy z Wołodymyrem Zełenskim oznajmił, że głównym tematem ich dyskusji było bezpieczeństwo.

— Będziemy dalej wspierać Ukrainę. Omawialiśmy też kwestie historyczne, które są raną dla wielu rodzin. Będziemy współpracować w oparciu o politykę pamięci — oświadczył polski prezydent. Dodał, że trwają starania mające na celu uzyskanie podczas szczytu NATO w Wilnie dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, które mają wzmocnić jej potencjał militarny.

Andrzej Duda o przyszłości Ukrainy

Andrzej Duda wypowiedział się również na temat przyszłości Ukrainy, jej odbudowy i dalszej współpracy.

— Przede wszystkim chcę podkreślić jedno: patrzymy w przyszłość dalszą, nie tylko w samą odbudowę, ale patrzymy także w przyszłą współpracę, jak budować te więzi, jak rzeczywiście wygenerować maksymalnie pozytywnie rezultaty ze współpracy naszych krajów, przedstawicieli naszego biznesu i to są te kwestie, o których będziemy rozmawiali dzisiaj w trakcie tego posiedzenia — podkreślił polski prezydent.

Jak zauważył, "Polska jest w tej chwili największym partnerem gospodarczym Ukrainy".

— Te dane jasno pokazują, że jest w tej chwili największy obrót pomiędzy Polską a Ukrainą — mówił Duda.

Zełenski odznaczony Orderem Orła Białego

Przypomnijmy, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas środowej wizyty w Polsce został odznaczony – w uznaniu zasług w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą, za działalność na rzecz bezpieczeństwa, niezłomność w obronie praw człowieka – Orderem Orła Białego.

— Jesteś wzorem przywódcy państwa i narodu — powiedział prezydent Andrzej Duda.

"Trudny moment doprowadził do bliskości i sojuszu"

Agencja Ukrinform pisze o wizycie Zełenskiego w Polsce oceniając, że "trudny moment doprowadził do bezprecedensowej bliskości i sojuszu Ukrainy i Polski".

— Trudno znaleźć inne państwo, które na najwyższym szczeblu miałoby równie intensywne relacje z Kijowem. Statystyka mówi sama za siebie: w ciągu roku prezydenci Zełenski i Duda rozmawiali telefonicznie niemal 30 razy, kilka razy rozmawiali w formacie konferencji wideo. Polski lider czterokrotnie był na Ukrainie — wskazuje Ukrinform.

Agencja podkreśliła również, że dla Zełenskiego jest to piąta wizyta w zagranicznej stolicy po Waszyngtonie, Londynie, Paryżu i Brukseli. Wskazano jednak, że jest to pierwsza podróż, która ma status oficjalnej. Ukrinform zauważa też, że Zełenski po rozpoczęciu wojny był w Polsce już kilka razy. Z naszego kraju udawał się bowiem w dalsze podróże do innych stolic.

RB

(na zdjęciu: Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim / źródło: PAP)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj214 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka