12 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Czekolady. (zdjęcie ilustracyjne/Pixabay)
12 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Czekolady. (zdjęcie ilustracyjne/Pixabay)

Miłośnicy słodyczy bedą zachwyceni. Światowy Dzień Czekolady

Redakcja Redakcja Hobby Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
12 kwietnia to Światowy Dzień Czekolady. W ten dzień warto jest przybliżyć wartości odżywcze, jakie oferuje ten słodki przysmak, który jest obecnie jednym z najpopularniejszych deserów na świecie.

Czekolada już dawno temu cieszyła się sporą popularnością. Już w czasach Majów i Azteków sporządzany był napój z ziaren kakaowca. W Europie zaś roślina ta stała się znana dopiero po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Wtedy też jej nasiona zostały sprowadzone na nasz kontynent. Wówczas jednak nie do końca wiedziano, co można z nich zrobić.

Dopiero w XVII wieku coraz większą popularnością cieszył się słodki napój z ziaren kakaowca z dodatkiem cukru. 


Historia pierwszej tabliczki czekolady

W 1828 roku Casparus van Houten Senior opracował metodę proszkowania nasion, a ego syn wynalazł proces alkalizowania czekolady, zwany dutchingiem. Z połączonego kakao, cukru i rozpuszczonego tłuszczu kakaowego wylanego do formy powstała pierwsza tabliczka czekolady. Za jej twórcę uważa się Francisa Fry'a.

Rodzaje czekolady

Do podstawowych rodzajów czekolady zaliczamy mleczną, gorzką i białą. Niedawno na rynku pojawił się też nowy wariant – czekolada różowa, nazywana też rubinową. Ten przysmak, wytwarzany z ziaren kakaowca, charakteryzuje się jagodową nutą smakową, pozbawiony jest sztucznych dodatków. Należy jednak podkreślić, że wszystkich rodzajów czekolad jest bardzo wiele, można przy tym wyróżnić też m.in. czekoladę śmietankową czy deserową. W Światowy Dzień Czekolady warto spróbować każdej z nich, by wybrać swój ulubiony.

Co daje jedzenie czekolady?

Czekolada wpływa na wydzielanie hormonów szczęścia. Ponadto jest ona źródłem żelaza, cynku, potasu, witamin A, B i E czy antyoksydantów. Badania wskazują również, że przysmak ten pozytywnie wpływa na koncentrację i pamięć. Należy jednak pamiętać, aby zachować umiar w spożywaniu czekolady i zwracać uwagę na jej skład. Warto wybierać te produkty, które zawierają jak najwięcej miazgi kakaowej i tłuszczu kakaowego. Należy także mieć na uwadze, że przysmak ten jest bardzo kaloryczny.

Czekolada ma kilka swoich dni w roku

Czekolada ma swój dzień nie tylko 12 kwietnia. 10 stycznia obchodzony jest Dzień Czekolady Gorzkiej. Z kolei 7 czerwca – Dzień Lodów Czekoladowych. Miesiąc później, 7 lipca ponownie obchodzony jest Światowy Dzień Czekolady. 28 lipca miejsce ma Dzień Czekolady Mlecznej, zaś 22 września – Dzień Czekolady Białej. 16 grudnia zaś przypada Dzień Pokrywania Czekoladą Czegokolwiek.

RB

(zdjęcie ilustracyjne: tabliczka czekolady / źródło: Pixabay)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości