Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Fot. PAP/Rafał Guz
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Fot. PAP/Rafał Guz

Prezes Przyłębska dyscyplinuje sędziów TK. "Wzywam do podjęcia obowiązków"

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 80
Trwa konflikt między Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską a kilkoma sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Po raz kolejny jej list w social mediach opublikowała sędzia TK Krystyna Pawłowicz. Pani Pawłowicz opublikowała na Twitterze pismo, które prezes Julia Przyłębska wysłała w czwartek do kilku sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Prezes TK napisała list do sędziów

Adresatami listu prezes TK Julii Przyłębskiej są sędziowie, którzy nie pojawili się na naradzie przed posiedzeniem dotyczącym nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Przyłębska wezwała kilku sędziów „do niezwłocznego podjęcia obowiązków”.

Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny na 30 maja wyznaczył termin rozprawy w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. TK ma rozstrzygnąć tę sprawę w pełnym składzie pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej. Sprawozdawcą będzie sędzia Bartłomiej Sochański.

Pismo prezes TK adresowane jest do sędziów nieobecnych na naradzie ws. planowanego na 30 maja posiedzenia TK.


Krystyna Pawłowicz opublikowała list Julii Przyłębskiej do sędziów

Co zawiera pismo, które na Twitterze opublikowała sędzia TK Krystyna Pawłowicz? Czytamy w nim: „wobec nieusprawiedliwionej nieobecności podczas narady w sprawie Kp 1/23, w dniu 13 kwietnia br., w którym uczestniczyła większość sędziów TK, zobowiązuje Pana Sędziego, jako Prezes Trybunału Konstytucyjnego i przewodniczący składu orzekającego, do niezwłocznego podjęcia obowiązków sędziego TK, do czego zobowiązał się Pan Sędzia, składając ślubowanie wobec Prezydenta RP i godząc się na wybór przez Sejm RP”.

Dalej prezes TK Julia Przyłębska pisze: „Odmawianie udziału w naradzie jest naruszeniem powinności sędziego, który nie może dowolnie decydować, w jakiej naradzie czy rozprawie chce uczestniczyć. Nie uczestnicząc w pracach TK, uniemożliwia Pan innym sędziom działalność orzeczniczą. Nieuznawanie stanowiska większości sędziów TK jest również naruszeniem zasad funkcjonowania legalnego organu”.


„Koledzy! Zapraszamy do pracy zgodnie z prośbą Pani Prezes” - wzywa sędzia TK Krystyna Pawłowicz. 


Pismo Przyłębskiej do Muszyńskiego

W styczniu 2023 Julia Przyłębska wystosowała pismo do wiceprezesa TK Mariusza Muszyńskiego. Treść dokumentu na Twitterze przedstawiła Krystyna Pawłowicz.

„W nawiązaniu do pana licznych publicznych komentarzy dotyczących działalności Trybunału Konstytucyjnego, apeluję, aby zaprzestał pan tych działań i poświęcił swój wysiłek intelektualny pracy nad projektami orzeczeń w sprawach, w których jest pan sprawozdawcą (…)” - można było przeczytać w piśmie.

KW

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Fot. PAP/Rafał Guz

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj80 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo