(PGE PAK Energia Jądrowa zajmie się budową elektrowni jądrowej w Pątnowie. Fot. Twitter/@Grupa_PGE)
(PGE PAK Energia Jądrowa zajmie się budową elektrowni jądrowej w Pątnowie. Fot. Twitter/@Grupa_PGE)

Elektrownia jądrowa w Pątnowie. PGE i ZE PAK powołały spółkę

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 38
W czwartek PGE i ZE PAK ogłosiły powołanie spółki o nazwie PGE PAK Energia Jądrowa, która zajmie się, wraz z partnerem koreańskim, budową elektrowni jądrową w Pątnowie. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami PGE i ZE PAK będą miały w niej po 50 proc. udziałów.

PGE PAK Energia Jądrowa zajmie się budową elektrowni jądrowej w Pątnowie 

W czwartek w Pątnowie wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin stwierdził, że to dzień, który przejdzie do historii energetyki i historii Polski. Jak dodał, transformacja energetyczna, polityka klimatyczna powodują, że musimy myśleć o nowych źródeł energii, odejściu od tradycyjnych kopalnych źródeł.


- Śp. prezydent Lech Kaczyński bezpieczeństwo rozumiał bardzo szeroko, nie tylko jako bezpieczeństwo militarne, ale również energetyczne. Nie ma kraju, który mógłby się szybko rozwijać, gdyby nie był w stanie zapewnić odpowiedniej ilości energii - mówił Sasin.

10 tys. nowych miejsc pracy

Zdaniem szefa MAP wymiar tej inwestycji jest nie tylko ogólnonarodowy, ale również lokalny. - To bardzo ważna wiadomość dla tutejszej społeczności, bo to są dobre perspektywy na rozwój tego regionu - podkreślił. Dzięki elektrowni, która tutaj będzie ma powstać 10 tys. nowych miejsc pracy.

Strony planują, że spółka celowa przeprowadzi kolejny etap współpracy, jakim będzie: studium wykonalności, badania terenu oraz oceny oddziaływania na środowisko na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej. Na bazie dotychczas wykonanych wstępnych analiz oceniono, że jest perspektywiczne posadowienie co najmniej dwóch reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2800 MW.


Budowa elektrowni w Pątnowie 

Jesienią 2022 r. ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400. Jednocześnie Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. zawarły porozumienie ws. współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie.
SMR-y w Polsce 

Oprócz dużej elektrowni jądrowej, w Polsce powstaną również tzw. SMR-y, czyli małe reaktory jądrowe. Jak zwrócili uwagę uczestnicy debaty organizowanej przez Salon24, mają one mniejsze wymagania środowiskowe. Na przykład nie wymagają budowania w pobliżu akwenów wodnych. 


– Przez to, że SMR-y możemy lokalizować w różnych miejscach, nie musimy ich budować w jednej określonej lokalizacji, na przykład na Pomorzu, a potem liczyć się z koniecznością zainwestowania kilkudziesięciu miliardów złotych w wyprowadzenie mocy z północy na południe kraju. Możemy lokalizować elektrownie jądrowe w okolicach zakładów przemysłowych, w okolicach wyłączanych z użytkowania bloków energetycznych, (...) w pobliżu miast na potrzeby komunalne – podkreślił prezes Orlen Synthos Green Energy, Dawid Jackiewicz.

W trakcie debaty "Energia, bezpieczeństwo, rozwój" usłyszeliśmy, że 17 kwietnia poznamy lokalizację pierwszych małych reaktorów nuklearnych, które powstaną dzięki współpracy Orlenu z Synthosem.


MP

(PGE PAK Energia Jądrowa zajmie się budową elektrowni jądrowej w Pątnowie. Fot. Twitter/@Grupa_PGE)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka