Podatek od deszczówki w 2023 roku będzie ściągany z ostatnich pięciu lat. I to wraz z odsetkami. Fot. Pixabay/Canva
Podatek od deszczówki w 2023 roku będzie ściągany z ostatnich pięciu lat. I to wraz z odsetkami. Fot. Pixabay/Canva

Liczba objętych podatkiem wzrośnie 20-krotnie. Opłata będzie znacznie wyższa

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Podatek od deszczówki w 2023 roku będzie ściągany z ostatnich pięciu lat. I to wraz z odsetkami. Kto i na jakich warunkach musi płacić podatek od deszczu? Co może zmienić się jeszcze w tym roku ws. deszczówkowego? - podaje Murator Plus.

Podatek od deszczu 2023

Podatek od deszczówki, czyli opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, to przede wszystkim obowiązek właścicieli dużych nieruchomości. 

W 2023 roku podatek od deszczówki będzie ściągany z 5 ostatnich lat. Opłata od deszczu będzie naliczana wraz z odsetkami. Warto to wiedzieć, bo zapowiadane są kontrole.


Podatek od deszczówki 2023 - co mówi prawo

Ustawa o opłacie deszczowej, czyli podatku od deszczówki, wynika z prawa wodnego, które nie zmieniło się znacząco od 2018 roku.

Opłatę za usługi wodne uiszcza się za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m² robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70 proc. powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej (art. 261 ust. 1 prawa wodnego).


Opłata od deszczu - kogo dotyczy

Podatek od deszczówki dotyczy właścicieli nieruchomości, które w zbyt dużym stopniu są zabetonowane. A to uniemożliwia retencję wody – zabetonowany, wyasfaltowany lub wybrukowany grunt nie wchłania odpowiedniej ilości wody deszczowej czy wód roztopowych. 

Problem dotyczy na ogół znacznych terenów komercyjnych i handlowych. I prowadzi do obniżenia wód gruntowych, co wzmacnia nagminne już w Polsce susze. Opłata deszczowa ma zachęcać właścicieli nieruchomości do inwestycji w systemy retencyjne i rezygnacji z betonozy na rzecz bardziej przyjaznych naturze i lokalnym społecznościom rozwiązań.

Opłata deszczowa zasila przede wszystkim budżet Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Wody Polskie przeznaczają je na walkę ze skutkami suszy.

10 proc. podatku od deszczu trafia do urzędów gmin, które są zobowiązane do jego naliczania i pobierania.


Ile wynosi podatek od deszczu

Opłatę deszczową muszą uiszczać właściciele nieruchomości o powierzchni przekraczającej 3500 m², ale tylko w przypadku, gdy jest ona w co najmniej 70 proc. zabudowana oraz niepodłączona do kanalizacji. Roczne stawki zależą od tego, czy nieruchomość wyposażona jest w urządzenia do retencjonowania wody. 

Stawki w ramach podatku od deszczówki wynoszą maksymalnie od 10 gr do 1 zł za metr kwadratowy.

Podatek od deszczówki 2023 - znacznie wzrośnie?

Zdaniem ekspertów jeszcze w 2023 podatek od deszczu może zauważalnie wzrosnąć. I objąć znacznie więcej firm, a nawet gospodarstwa domowe – podaje portal Murator Plus. 

Z rządowych szacunków wynika, że będzie to nawet 20-krotnie większa liczba podatników niż dotychczas. Planuje się, aby podatkiem byli obciążeni wszyscy właściciele nieruchomości, których powierzchnia jest większa niż 600 m² o zabudowie co najmniej 50% powierzchni gruntu.

Opłata od deszczu - jak uniknąć

Podatku od deszczu deszczowego można uniknąć lub znacząco go obniżyć poprzez montowanie urządzeń do retencjonowania wody, np. zbiorników na deszczówkę. Odpowiednie projektowanie przyszłych budynków i terenów wokół nich ma również znaczenie. W czasach wzrastającego, katastrofalnego nie tylko dla rolnictwa stepowienia Polski i coraz liczniejszych susz, wzrasta znaczenie materiałów przepuszczalnych, używanych nie tylko na komercyjnych i handlowych obszarach. 

KW

Źródło zdjęcia: Podatek od deszczówki w 2023 roku będzie ściągany z ostatnich pięciu lat. I to wraz z odsetkami. Fot. Pixabay/Canva

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka