Osoby z nadwagą chcą łatwo schudnąć dzięki tabletkom dla cukrzyków. Fot. Canva
Osoby z nadwagą chcą łatwo schudnąć dzięki tabletkom dla cukrzyków. Fot. Canva

Brakuje leków dla cukrzyków. Wykupują je osoby z nadwagą

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Brakuje leków dla chorych na cukrzycę, ponieważ są masowo zapisywane osobom zdrowym, które chcą schudnąć. Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczyna kontrole, by sprawdzić, czy wszystkie recepty miały uzasadnienie medyczne i wskazania do refundacji.

Leki dla cukrzyków masowo wykupywane przez grubasów

Chodzi o Ozempic i Trulicity, leki dla chorych na cukrzycę typu 2. Dzięki nim pacjenci mają szansę na dłuższe i lepsze życie. Chorzy, którzy mają wskazania do terapii tymi lekami kupują je z refundacją na NFZ. Jednak często leki te są przepisywane ze zniżką dla osób bez wskazań zdrowotnych, jako preparaty na odchudzanie. W rezultacie leków brakuje, a NFZ ma mniej środków na refundację dla pacjentów chorych na cukrzycę, którzy naprawdę potrzebują tego leku.

Zdarza się też, że prywatne poradnie pobierają od pacjentów opłaty za konsultacje, a jednocześnie obciążają budżet NFZ niezasadnymi kosztami leków, które są przepisywane poza wskazaniami do refundacji lub z niewłaściwym stopniem odpłatności. Pacjent płaci za prywatną wizytę, ale lek, za który powinien zapłacić 100 proc. ceny, dostaje z nienależną zniżką, mimo braku wskazań. W ten sposób pacjenci, którzy faktycznie potrzebują leczenia, mają do niego ograniczony dostęp.

Widać gwałtowny wzrost zainteresowania tymi lekami. W przypadku Ozempicu mamy do czynienia z sześciokrotnym wzrostem wydanych opakowań, a Trulicity ośmiokrotnym - w zaledwie 24 miesiące. Jednocześnie rosną środki publiczne na refundację obu preparatów. W 2020 r. na refundację Ozempicu NFZ wydał ponad 5 mln zł. Dwa lata później już 32 mln zł, czyli ponad 6 razy więcej. Jeszcze wyższe kwoty Fundusz przeznaczył na refundację Trulicity. Z blisko 6 mln zł w 2020 r. do ponad 42 mln zł w 2022 r.


NFZ skontroluje recepty

Na rosnący popyt obu leków, w szczególności koszty ich refundacji, zwrócili uwagę analitycy i kontrolerzy NFZ, który jest odpowiedzialny za monitoring leków refundowanych. I rozpoczęli kontrole. Sprawdzana jest zasadność wypisywania leków stosowanych w leczeniu cukrzycy typu 2. Oba preparaty trafiły też już na listę "antywywozową" Ministerstwa Zdrowia, by nie można było ich wywozić z Polski.

Ozempic (semaglutidum) i Trulicity (dulaglutidum), należąc do tzw. analogów glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1), stabilizują poziom glukozy we krwi i jednocześnie nie zwiększają ryzyka spadku cukru. Cukrzyca typu 2 jest przewlekłą chorobą, która może prowadzić do kalectwa z powodu powikłań, a nawet przedwczesnej śmierci. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią ponad 1,2 mln osób. Zastosowanie Ozempicu lub Trulicity pozwala u chorych na cukrzycę typu 2, leczonych wcześniej insuliną, zmniejszyć dawki i uprościć insulinoterapię, możliwe jest nawet odstawienie insuliny.

NFZ refunduje oba leki. Pacjenci płacą za nie tylko 30 proc. ceny. Pozostałą część dopłaca właśnie NFZ. Z publicznych środków refundowana jest terapia w konkretnych wskazaniach ustalanych przez niezależne od NFZ instytucje. Bierze się pod uwagę korzyści zdrowotne, bezpieczeństwo stosowania leków u konkretnych pacjentów i koszty leku. Wskazaniem do refundacji obu leków jest cukrzyca typu 2 u pacjentów leczonych co najmniej dwoma lekami hipoglikemizującymi, z wynikiem hemoglobiny glikowanej powyżej 7,5 proc., z otyłością I, II i III stopnia i z bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym.


Skutki uboczne zażywania leków

Lekarze zwracają również na poważne skutki uboczne, jakie mogą wywołać oba leki u osób zdrowych. - Chęć pozbycia się nadmiernych kilogramów bez motywacji do zmiany stylu życia, szczególnie zwiększenia aktywności ruchowej, często staje się powodem poszukiwania łatwiejszego rozwiązania i sięgania po Ozempic czy Trulicity. Oba leki pozwalają na spadek masy ciała. Niestety, duże zainteresowanie lekami jest także u młodych i zdrowych osób, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Stosowanie przez nich tych leków często nie ma uzasadnienia - zwraca uwagę prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

- Nieznane są długofalowe skutki stosowania tych leków poza wskazaniami rejestracyjnymi tzn. u osób bez cukrzycy i bez otyłości. Przyjmowanie tych leków tylko po to, aby zgubić nadmierne kilogramy przez osoby z nadwagą, jest niewłaściwe i niebezpieczne, bo nie znamy wszystkich skutków zdrowotnych, które te leki mogą wywołać w przyszłości - ostrzega ekspertka.
 
Od początku 2022 r. dostępność obu leków w aptekach spadła o kilkadziesiąt procent.

Tomasz Wypych

(Zdjęcie; Osoby z nadwagą chcą łatwo schudnąć dzięki tabletkom dla cukrzyków. Fot. Canva)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości