Rosyjski samolot szturmowy Su-25. (fot. Wikipedia)
Rosyjski samolot szturmowy Su-25. (fot. Wikipedia)

Ukraińcy zestrzelili samolot warty miliony dolarów. Sukces wojska

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 60
Ukraińska armia zestrzeliła rosyjski samolot szturmowy Su-25. — Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły w ciągu ostatniej doby 11 nalotów na miejsca koncentracji rosyjskich wojsk i sprzętu oraz trzy naloty na pozycje rosyjskich systemów przeciwlotniczych — ogłoszono. W ciągu minionej doby w obwodzie donieckim odparto kilkadziesiąt ataków Rosjan.

Ukraińcy zestrzelili rosyjski samolot szturmowy

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w swojej codziennej aktualizacji o zestrzeleniu rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25. Maszyna ta warta jest minimum 5,5 miliona dolarów za sztukę. 

Od początku wojny Ukraińcom udało się zniszczyć w sumie 308 takich lub podobnych samolotów wroga.

W marcu biuro prasowe wschodniego zgrupowania Gwardii Narodowej Ukrainy poinformowało, że siły ukraińskie zestrzeliły jeden z rosyjskich samolotów szturmowych Su-25 w okolicy Bachmutu. Kolejny celny cios Ukraińcy zadali w piątek 7 kwietnia – wtedy to również udało się zniszczyć taką samą maszynę w okolicach Marijnki (obwód doniecki) - w rejonie wielomiesięcznych ciężkich walk. 


Codzienna aktualizacja Ukraińców

Jak wynika z raportu, w ciągu minionej doby armia Ukrainy zlikwidowała 520 rosyjskich żołnierzy. W sumie od początku wojny – według ukraińskich danych – na froncie zginęło już 182 070 Rosjan.

Ponadto Ukraińcom udało się zniszczyć cztery czołgi, 10 opancerzonych wozów bojowych, 10 systemów artyleryjskich, trzy wyrzutnie MLRS, jedną jednostkę obrony przeciwlotniczej, a także 12 innych pojazdów i dwie sztuki specjalistycznego rosyjskiego wyposażenia.

Epicentrum walk na wschodzie Ukrainy

— Epicentrum walk z wojskami Rosji na wschodzie Ukrainy pozostają Bachmut i Marjinka; w ciągu minionej doby siły ukraińskie odparły ponad 60 ataków na głównych kierunkach natarcia Rosjan — przekazano w niedzielnym komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Nie ustają walki o miasto Bachmut, Rosjanie kontynuują tam natarcie — poinformowano. Siły ukraińskie odparły atak rosyjski w rejonie miejscowości Chromowe na zachodnich przedmieściach Bachmutu. Sztab zapewnił, że również ataki rosyjskie na Awdijiwkę, miasto leżące w pobliżu Doniecka, nie przyniosły skutku.

— Nasi obrońcy odparli liczne ataki wroga w rejonie Marjinki w obwodzie donieckim — podali przedstawiciele armii.

Od tygodni nie ma dużych zmian na linii frontu, która tworzy łuk przechodzący przez wschodnią i południową Ukrainę, w obwodach: ługańskim, donieckim i zaporoskim.

Rosyjski ostrzał w niedzielę

W niedzielę – prawosławną Wielkanoc – Rosjanie dokonali ostrzału obwodu zaporoskiego. Wskutek ataku uszkodzona została cerkiew w osadzie Komyszuwacha w obwodzie zaporoskim.

Wcześniej o ostrzale poinformował szef obwodu zaporoskiego Jurij Małaszko. Wyjaśnił, że w trakcie ataku w świątyni nie było nabożeństwa.

— (Nie ma dla nich) niczego świętego, nawet w noc Zmartwychwstania Pańskiego — skomentował.

Wójt miejscowej hromady (gminy) Jurij Karapetjan powiedział agencji Ukrinform, że na świątynię spadł pocisk rakietowy S-300.

— Dzięki Bogu, jak i zdrowemu rozsądkowi naszych duchownych w tym czasie nie było nabożeństwa, i nie poświęcano święconek, bo zwykle są tam tłumy — powiedział urzędnik.

RB

(na zdjęciu: rosyjski samolot szturmowy Su-25 / źródło: Wikipedia)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka