Jarosław Kaczyński, europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska, wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek, europoseł PiS Beata Mazurek i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska podczas Apelu Pamięci przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie (fot. PAP)
Jarosław Kaczyński, europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska, wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek, europoseł PiS Beata Mazurek i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska podczas Apelu Pamięci przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie (fot. PAP)

Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej. Będzie ważne wystąpienie

Redakcja Redakcja Katastrofa smoleńska Obserwuj temat Obserwuj notkę 106
W niedzielę w Warszawie odbywają się obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W tym roku zostały one przesunięte z powodu Poniedziałku Wielkanocnego, który przypadł na 10 kwietnia. Na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, przed pomnikami Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej, kwiaty złożyli przedstawiciele rządu oraz rodziny ofiar tragedii.

Obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Oficjalne obchody rozpoczęły się o godzinie 8:00 w kościele seminaryjnym w Warszawie. Odprawiona tam została msza święta w intencji ofiar, na której obecni byli m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicepremier Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak, szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, minister rolnictwa Robert Telus, minister zdrowia Adam Niedzielski, minister w KPRM Michał Dworczyk i europoseł PiS Beata Szydło.

Uczestnicy porannego nabożeństwa upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej przeszli następnie przed Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, gdzie odczytano Apel Pamięci, a następnie złożono kwiaty.


Apel Pamięci przed Pałacem Prezydenckim

W Apelu Pamięci, który rozpoczął się o 9:00 uczestniczyli przedstawiciele rodzin katastrofy smoleńskiej oraz przedstawiciele rządu i politycy partii rządzącej.  Przed Pałacem Prezydenckim ustawione zostało zdjęcie pary prezydenckiej: Lecha i Marii Kaczyńskich; po bokach umieszczono biało-czerwone flagi, a na chodniku ułożono ze zniczy przepołowiony krzyż. Apelowi, który rozpoczął się od hymnu narodowego, towarzyszyła asysta wojskowa; następnie odczytano nazwiska ofiar tragedii smoleńskiej, odmówiono modlitwę.

Na czas uroczystości fragment Krakowskiego Przedmieścia jest zamknięty, a teren zabezpieczają funkcjonariusze policji. 


Wieczorne wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego

Między godz. 10 a 19 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano koncerty i blok filmowy. Na miejscu odbędzie się również wspólna modlitwa.

O godz. 19:00 w Archikatedrze Warszawskiej odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar katastrofy. Następnie jej uczestnicy przejdą w marszu pamięci przed Pałac Prezydencki, gdzie o godz. 21:00 przemówienie wygłosi prezes PiS Jarosław Kaczyński. Plan obchodów 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej opublikowano na profilu Prawa i Sprawiedliwości w mediach społecznościowych. 


Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zawiadomienie o zamachu na Lecha Kaczyńskiego

Antoni Macierewicz uważa, że to najwyższy czas na zbadanie przez prokuraturę wątku zamachowego w Smoleńsku. Dlatego też szef podkomisji smoleńskiej złoży zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na przeprowadzeniu zamachu na życie prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz morderstwa pozostałych 95 osób poprzez bezprawną ingerencję dokonaną na wojskowy samolot Tu-154 M. Spór o przyczyny katastrofy smoleńskiej trwa od 2010 roku.

RB

(na zdjęciu: Jarosław Kaczyński, europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska, wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek, europoseł PiS Beata Mazurek i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska podczas Apelu Pamięci przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie / źródło: PAP)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka