Na Ukrainę przybyły systemy przeciwrakietowe Patriot. Fot. PAP/EPA/Sebastian Kahnert
Na Ukrainę przybyły systemy przeciwrakietowe Patriot. Fot. PAP/EPA/Sebastian Kahnert

Ukraińcy zyskali super broń. Rosjanie już mogą się bać

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Na Ukrainę przybyły systemy przeciwrakietowe Patriot - potwierdził w środę minister obrony tego kraju Ołeksij Reznikow. W komunikacie na Twitterze oświadczył, że żołnierze ukraińscy opanowali systemy „tak szybko, jak tylko mogli”. Podziękował ministerstwom obrony Niemiec, Holandii i USA. Tymczasem Biały Dom ogłosił w środę kolejny, 36. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Ukraińcy mają już Patrioty

„Nasze piękne ukraińskie niebo staje się bezpieczniejsze, dlatego że na Ukrainę przybyły systemy przeciwrakietowe Patriot. Siły naszej obrony przeciwlotniczej opanowały je tak szybko, jak tylko mogły” - napisał Reznikow na Twitterze.

https://twitter.com/oleksiireznikov/status/1648627423636799488?ref_src=twsrc%5Etfw">April 19, 2023

Podkreślił także, że „nasi partnerzy dotrzymali słowa”. Reznikow podziękował ministerstwom obrony Niemiec, Holandii i Stanów Zjednoczonych, jak i społeczeństwom tych krajów. „Razem zwyciężymy” - zapewnił.


Amerykanie chwalą ukraińskich żołnierzy

O przekazaniu Ukrainie Patriotów przez Niemcy poinformowały we wtorek media ukraińskie, powołując się na rząd w Berlinie. Oprócz Niemiec systemy Patriot obiecały przekazać Ukrainie USA i Holandia. Pentagon poinformował 30 marca, że 65 ukraińskich żołnierzy zakończyło szkolenie z obsługi systemów Patriot w bazie Fort Sill w Oklahomie.

Według doniesień mediów, w tym CNN, amerykańscy instruktorzy chwalili Ukraińców za szybkość przyswajania wiedzy, dzięki czemu program mógł zakończyć się wcześniej niż pierwotnie oczekiwano.


Kolejny pakiet amerykańskiej pomocy dla Ukrainy

Biały Dom ogłosił w środę kolejny, 36. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jak zapowiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre, będzie on zawierać m.in. amunicję do systemów HIMARS, amunicję artyleryjską i „systemy przeciwpancerne”.

– Ten pakiet będzie zawierał dodatkową amunicję do dostarczanych przez USA systemów artylerii rakietowej HIMARS, systemów przeciwpancernych, jak i dodatkowe pociski artyleryjskie – oznajmiła Jean-Pierre podczas briefingu prasowego w Białym Domu. – Stany Zjednoczone będą dalej współdziałały z naszymi sojusznikami i partnerami, by pomagać Ukrainie bronić się, bronić swojej demokracji i chronić swoich mieszkańców – dodała.

Rzeczniczka zapowiedziała, że szczegóły nowej transzy, w tym wartość przekazywanej broni - 36. pakietu od rozpoczęcia inwazji - przekaże później Pentagon.

W ramach dotychczasowych 35 zatwierdzonych pakietów USA zadeklarowały przekazanie broni o wartości ponad 35 mld dolarów. Ogłoszenie nowej transzy ma miejsce na dwa dni przed kolejnym spotkaniem Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie Ramstein w Niemczech. Odbędzie się ono niemal rok po pierwszym takim spotkaniu ministrów obrony 54 państw w tym samym miejscu.


KW

Źródło zdjęcia: Na Ukrainę przybyły systemy przeciwrakietowe Patriot. Fot. PAP/EPA/Sebastian Kahnert

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka