W środę minister cyfryzacji poinformował o otwarciu ofert na przetarg na laptopy dla czwartoklasistów. Fot. Pixabay/Canva
W środę minister cyfryzacji poinformował o otwarciu ofert na przetarg na laptopy dla czwartoklasistów. Fot. Pixabay/Canva

Laptopy dla czwartoklasistów. Cena może przyprawić o zawrót głowy

Redakcja Redakcja Cyfryzacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
Laptopy dla czwartoklasistów to jeden ze sztandarowych edukacyjnych pomysłów rządu Zjednoczonej Prawicy. W środę minister cyfryzacji Janusz Cieszyński poinformował o otwarciu ofert na przetarg na laptopy dla czwartoklasistów. Mowa o prawie 400 tysiącach sztuk laptopów. Wiemy, jaki sprzęt jest brany pod uwagę.

Laptopy dla czwartoklasisów

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski informował w marcu, że uczniowie będą mieli sprzęt do własnej dyspozycji i sami mają decydować, czy chcą z niego korzystać tylko w szkołach.

Pod koniec ubiegłego miesiąca minister cyfryzacji Janusz Cieszyński przekazał, że wewnątrz obudowy laptopów dla czwartoklasistów wygrawerowany będzie orzeł, podobny do tego, który widnieje w godle Polski. Ma to znacznie utrudnić próby sprzedaży takiego sprzętu.


Otwarcie ofert w przetargu na zakup laptopów dla czwartoklasistów

W środę minister Cieszyński w mediach społecznościowych poinformował o otwarciu ofert w przetargu na zakup laptopów. Złożono ich 14.

Jak wskazał: „najkorzystniejszą ofertę na dostawę komputerów dla IV-klasistów złożyła firma x-kom, która zaproponowała model ASUS ExpertBook B1502CBA”.


Ceny pięciu wersji tego modelu laptopa to 3 tys. 699 złotych do 4 tys. 199 złotych.


ASUS ExpertBook B1502CBA dla czwartoklasistów?

Portal telepolis.pl wyjaśnia, że ten model oznacza „matrycę Full HD, podświetlaną klawiaturę, 3-komorowy akumulator 3640 mAh, (...) pokaźny zestaw złączy, obejmujący m.in. USB-C z Thunderbolt 4 oraz czytnik kart pamięci”. 

„Jednostką centralną jest najprawdopodobniej Core i3-1215U, czyli sześciordzeniowy układ z dwoma wysokowydajnymi i czterema ekonomicznymi rdzeniami, a także zintegrowaną grafiką Intel UHD" – podaje telepolis.pl.

Producent sprzętu podkreśla, że sprzęt objęty jest militarnym certyfikatem wytrzymałości MIL-STD-810H”.


Laptop nie tylko dla uczniów szkół publicznych

Minister przypomniał w „Sygnałach dnia” w Programie I Polskiego Radia, że początkowo Komisja Europejska zgodziła się wyłącznie na zaopatrzenie szkół publicznych.

– Wynegocjowaliśmy, by trafiły do każdej szkoły w Polsce i każdy czwartoklasista będzie miał szansę otrzymać taki sprzęt. Dzięki zmianom, które wprowadziliśmy, trafią także do uczniów szkół niepublicznych – mówił polityk.

– Ten sprzęt będzie nawet wcześniej niż we wrześniu, natomiast są procedury przetargowe i bezpiecznie mówimy, że będzie to na jesieni – wyjaśnił.

Sprzęt trafi do każdego ucznia, jednak formalnie jego właścicielem będą rodzice – zaznaczył.

KW

Źródło zdjęcia: W środę minister cyfryzacji poinformował o otwarciu ofert na przetarg na laptopy dla czwartoklasistów. Fot. Pixabay/Canva

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie