Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z pogranicznikami w obwodzie wołyńskim. (fot. Facebook)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z pogranicznikami w obwodzie wołyńskim. (fot. Facebook)

Zełenski w Wołyniu. Wręczył odznaczenia ukraińskim pogranicznikom

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 59
W środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził funkcjonariuszy Straży Granicznej w obwodzie wołyńskim na granicy z Polską. Za pośrednictwem Telegramu podziękował pogranicznikom m.in. za udział w obronie Bachmutu.

Zełenski pojechał do Wołynia

— Wołyń, granica Ukrainy z Białorusią i Polską. To wielki honor dla mnie być dzisiaj tutaj i podziękować naszym pogranicznikom za obronę granicy państwowej i za obronę naszego państwa w Bachmucie — napisał Zełenski we wpisie opublikowanym w serwisie Telegram. Podczas wizyty prezydent Ukrainy wręczył funkcjonariuszom Straży Granicznej odznaczenia państwowe. Na Twitterze pojawiło nagranie podsumowujące tę wizytę.


Trwa wzmacnianie ukraińsko-białoruskiej granicy

Biuro prezydenta wyjaśniło, że Zełenski przebywał w pobliżu miejsca, w którym stykają się granice trzech krajów: Ukrainy, Polski i Białorusi. Wysłuchał tam informacji o granicy, gdzie "trwa wzmacnianie zapór inżynieryjnych, fortyfikacji oraz instalowanie systemów zdalnego monitoringu wideo" — głosi oświadczenie kancelarii.

Zełenski zaznajomił się z zakresem prac, wykonanym od 2022 roku w celu wzmocnienia odcinka granicy z Białorusią, przebiegającego po stronie ukraińskiej w obwodzie wołyńskim. Obejrzał stanowisko obserwacyjne i systemy wykrywania aparatów bezzałogowych. Prezydent Ukrainy udostępnił nagranie ze spotkania z funkcjonariuszami Straży Granicznej na Wołyniu.

Zełenski rozmawiał z Morawieckim o rzezi w Wołyniu

Wołyń jest miejscem szczególnie ważnym dla Polski, ze względu na rzeź wołyńską dokonaną przez ukraińskich nacjonalistów wobec mniejszości polskiej w okresie od lutego 1943 do lutego 1944. Szacuje się, że zginęło wówczas około 50-60 tys. Polaków. 

Na temat tego wydarzenia ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim podczas wizyty w Polsce, na początku kwietnia. Szef polskiego rządu podkreślił wówczas, że "Polska bardzo mocno zabiega o ekshumacje".

Białoruś a wojna na Ukrainie

Jak dotąd białoruska armia nie wsparła Władimira Putina w inwazji na Ukrainę, jednak Alaksandr Łukaszenko udostępnił terytorium swojego kraju na potrzeby Rosji. Pod koniec lutego 2022 roku z Białorusi przeprowadzono natarcie na północne obszary Ukrainy, w tym na obwód kijowski.

Rosyjskie jednostki dokonywały też stamtąd ostrzałów rakietowych miast ukraińskich, w tym obiektów cywilnych. W ciągu kilku ostatnich miesięcy, poczynając od września ubiegłego roku, pojawiały się też doniesienia o przeprowadzanych z Białorusi i wymierzonych w Ukrainę atakach przy pomocy dronów produkcji irańskiej.

Doradca Zełenskiego Mychajło Podolak oświadczył w ostatnich dniach, że Białoruś "utraciła podmiotowość", jest zainteresowana przegraną Ukrainy i "pośrednio uczestniczy w wojnie po stronie Rosji". 

RB

(na zdjęciu: prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z pogranicznikami w obwodzie wołyńskim / źródło: Facebook)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj59 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka