Papież Franciszek podczas niedzielnego spotkania z wiernymi. (fot. PAP/EPA)
Papież Franciszek podczas niedzielnego spotkania z wiernymi. (fot. PAP/EPA)

Tajemnicza zapowiedź papieża. Franciszek jedzie do "centrum Europy"

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Papież Franciszek, podczas popołudniowego spotkania z wiernymi w niedzielę zapowiedział, że jego rozpoczynająca się w piątek pielgrzymka na Węgry będzie "wizytą w centrum Europy – kontynentu, na który nadal napierają lodowate wichry wojny". Jak zauważył, w Europie trwa masowy ruch uchodźców.

Franciszek pojedzie na Węgry

Franciszek, zwracając się do około 30 tys. wiernych w czasie spotkania na modlitwie do Królowej Niebios papież powiedział, że w przyszły piątek uda się do Budapesztu, "w celu dopełnienia podróży z 2021 roku na Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny". O wizycie Franciszka na Węgrzech wiadomo było już w marcu.

— To będzie także podróż do centrum Europy, na którą nadal napierają lodowate wichry wojny, a masowe przemieszczanie się tak wielu osób przypomina o pilnych kwestiach humanitarnych — zaznaczył Franciszek.


Papież wspomina o wojnie na Ukrainie

Papież zaapelował również, by pamiętać o walczących z Rosją Ukraińcach.

— Nie zapominajmy o naszych ukraińskich braciach i siostrach, wciąż cierpiących z powodu tej wojny — powiedział Franciszek.

Papież zwrócił się także do Węgrów.

— Wiem, że przygotowujecie z wielkim zaangażowaniem moją wizytę i z serca wam za to dziękuję — oznajmił. — Wszystkich proszę o towarzyszenie mi modlitwą w tej podróży — dodał.

Franciszek apeluje o zakończenie konfliktu w Sudanie

Podczas niedzielnego spotkania z wiernymi papież Franciszek zaapelował również o jak najszybsze zakończenie konfliktu w Sudanie i powrót do dialogu w tym kraju.

— Zachęcam wszystkich do modlitwy za naszych sudańskich braci i siostry — powiedział Franciszek.

Mówił też o tym, że w sobotę w Paryżu odbyła się beatyfikacja pięciu męczenników - kapłanów zabitych podczas tzw. Komuny Paryskiej w 1871 roku.

Papież Franciszek przypomina o Światowym Dniu Ziemi

Papież wspomniał także o obchodzonym w sobotę Światowym Dniu Ziemi.

— Chciałbym, aby zaangażowanie na rzecz troski o stworzenie było zawsze połączone z faktyczną solidarnością z ubogimi — oświadczył papież.

RB

(na zdjęciu: papież Franciszek podczas niedzielnego spotkania z wiernymi / źródło: PAP/EPA)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo