By Piotr Marynowski / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21298608
By Piotr Marynowski / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21298608

Ci w domach muszą być gotowi na inspekcję. Kontrole już pewne

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
W nadchodzących miesiącach czekają nas intensywniejsze kontrole źródeł ciepła w domach, niż do tej pory. Wszystko za sprawą wejścia w życie nowych przepisów. Kontrolerzy sprawdzą, czy miliony deklaracji złożonych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków pokrywają się z rzeczywistością.

Nie tylko świadectwo energetyczne, ale też kontrole 

Zmiana ustawy o charakterystyce energetycznej budynków wprowadza ważną zmianę dla właścicieli nieruchomości. Chodzi nie tylko o świadectwo energetyczne, ale również kontrolę systemów ogrzewania na zlecenie właścicieli oraz zarządców lokali. Najczęstszych wizyt kontrolerów muszą spodziewać się ci, którzy używają do opału kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW - wtedy inspekcja odbędzie się raz na co najmniej 2 lata.

Domy z połączonym systemem ogrzewania i wentylacji o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej wyższej niż 70 kW będą odwiedzane raz na trzy lata. Przepisy nakładają obowiązek sprawdzenia kotłów opalanych gazem o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW raz na cztery lata, natomiast raz na pięć - kotłów o mocy od 20 do 100 kW. 


Kontrola GUNB. Dla chętnych

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego ma masowo skontrolować domy, by sprawdzić zgodność z deklaracjami ws. źródeł ciepła, zawartymi w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Inicjatywa ruszyła w lipcu 2021 r., a stosowne deklaracje należało złożyć do do 30 czerwca 2022 r. Kontrolerzy chcą sprawdzić rzeczywisty stan techniczny nieruchomości i emisyjność - w tym grubość ścian, dachu, rodzaj ocieplenia w budynku.


Warto przypomnieć, że wpisanie się do CEEB było warunkiem koniecznym do otrzymania dodatku węglowego i osłonowego. Zdarzały się fałszywe odpowiedzi w ankietach tylko po to, by otrzymać pieniądze. "W odpowiedzi na masowe zjawisko wprowadzanych zmian w deklaracjach CEEB, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przypomniał o grożącej odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń" - pisał "Dziennik Gazeta Prawna". 

Informacje z kontroli zostaną następnie przekazane gminom po to, by miały wiedzę w sprawie ewentualnych prac remontowych na przyszłość i termomodernizacyjnych. Zapisy na kontrolę GUNB będą prowadzone online, bez obowiązkowego charakteru. 


Zdj. ilustracyjne/ fot. Piotr Marynowski / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 pl

Czytaj: 

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj27 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka