(PLL LOT organizuje trasę między Lublinem a Warszawą. Fot. Pixabay)
(PLL LOT organizuje trasę między Lublinem a Warszawą. Fot. Pixabay)

Na miejscu w 50 minut. Wraca najkrótsza trasa PLL LOT

Redakcja Redakcja Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Rzecznik prasowy PLL Piotr Jankowski poinformował, że po przerwie zimowej wraca połączenie lotnicze między Portem Lotniczym Lublin a lotniskiem Chopina w Warszawie. Jest to najkrótsza trasa w Polsce, a podróż trwa niespełna 50 minut.

Lot z Lublina do Warszawy 

Jak przekazał Jankowski, połączenia między Warszawą a Lublinem powróciły w piątek po zimowej przerwie. Zapowiedział, że rejsy będą realizowane trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki.

"Samoloty z lotniska Chopina wylecą o godz. 13:40, przylot na lubelskie lotnisko o godz. 14:30. Loty powrotne z PLL do Warszawy startują o 15:05 i w niespełna 50 minut - jest to najkrótsza trasa narodowego przewoźnika - samolot ląduje na Okęciu" – podał.

Dodał, że połączenie obsługują samoloty Embraer 170 z floty PLL LOT, na których pokładzie może podróżować do 76 pasażerów.


Dzięki połączeniu z Warszawą – zauważył rzecznik PLL - pasażerowie mają dostęp do siatki połączeń największego krajowego lotniska. "Dzięki temu z Lublina można dotrzeć do ponad 20 miast europejskich, np. do Wiednia, Amsterdamu, Paryża, Oslo, Monachium, Frankfurtu czy Pragi, w mniej niż 4 godziny" – wymienił.

Czy to połączenie ma sens? 

Wiele osób się zastanawia, czy to połączenie tak naprawdę ma sens. Otóż samochodem tę trasę można pokonać w niespełna dwie godziny. Tyle samo w podróży spędzą również osoby, które wybiorą pociąg. Mimo, że lot trwa niespełna godzinę, to nikt nie uwzględnia czasu spędzonego na lotnisku. 


Zaskakujące jest także to, że LOT decyduje się na takie połączenie w momencie, gdy na zachodzie blokowane są krótkie połączenia krajowe z myślą o środowisko. 

Najkrótsza trasa lotnicza miała 2,7 km 

Połączenie między Lublinem a Warszawą skłania do sprawdzenia, jakie są najkrótsze połączenia lotnicze. Tutaj niekwestionowanym rekordzistą jest połączenie między Westray a Papa Westray, dwoma wyspami szkockiego archipelagu Orkady. Odległość między lotniskami wynosi 2,7 km w linii prostej. Lot trwa zaledwie 80 sekund, a bilet kosztuje 17 funtów, czyli około 82 zł.

Z kolei najkrótszym połączeniem międzynarodowym w Europie jest trasa Helsinki-Tallin. Lot trwa formalnie 30 minut, jednak w praktyce znacznie krócej, gdyż realizowane przez linię Nordic Regional Airlines połączenie pokonuje odległość zaledwie 101 kilometrów.

MP

(PLL LOT organizuje trasę między Lublinem a Warszawą. Fot. Pixabay)

Czytaj dalej: 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj30 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości