Zmarł rosyjski projektant mody o światowej sławie Wiaczesław Zajcew, fot. Wikipedia
Zmarł rosyjski projektant mody o światowej sławie Wiaczesław Zajcew, fot. Wikipedia

Zmarł słynny projektant mody. Nazywano go "Czerwonym Diorem"

Redakcja Redakcja Moda i uroda Obserwuj temat Obserwuj notkę 31
Rosyjskie media poinformowały w niedzielę wieczorem o śmierci artysty i projektanta mody Wiaczesława Zajcewa. Doniesienia te zostały później potwierdzone przez Rosyjską Akademię Sztuki.

Kim był Wiaczesław Zajcew

Zajcew miał 85 lat. Według doniesień zmarł w szpitalu w podmoskiewskim mieście Szczekołowo, gdzie trafił z krwotokiem wewnętrznym. Artysta w ostatnich latach poważnie chorował.

Wiaczesław Zajcew zyskał sławę jako projektant mody już w latach 60. Jego ojciec był ofiarą stalinowskich represji, więc syn miał problem z dostaniem się na studia. Udało mu się zdobyć wykształcenie w dziedzinie włókiennictwa. Następnie stał się jednym z pierwszych radzieckich kreatorów mody. Był on porównywany do innych światowej sławy projektantów mody, takich jak Christian Lacroix, Christian Dior, Pierre Cardin, i Yves Saint Laurent. Miał być w ZSRR konkurencją dla tych nazwisk.

Jego barwne kolekcje, które niezbyt podobały się radzieckim urzędnikom zdobyły uznanie na Zachodzie, zwłaszcza we Francji, gdzie nazywano go "Czerwonym Diorem".

image
podpis: Zajcew inspirował się ludowymi motywami.

Projektował dla żon Gorbaczowa i Putina

W 1979 roku otworzył własne studio, które później przekształcił w dom mody. Projektował kostiumy dla radzieckich sportowców na Olimpiadzie w Moskwie w 1980 roku, piosenkarzy pop, spektakli teatralnych, a w 1991 roku zaprojektował nowy mundur dla rosyjskiej policji.

Zajcew był szczególnie popularny na Zachodzie w latach pierestrojki w ZSRR, kiedy stał się autorem kolekcji "1000-lecie chrztu Rosji" i "Agonia pierestrojki". Projektował dla żon prezydentów Rosji. Ludmiła Putina w kreacji zaprojektowanej przez Zajcewa pokazała się podczas spotkania z królową Elżbietą II w Londynie w 2003 roku. Wcześniej jego kreacje nosiła Raisa Gorbaczowa. Zajcew był również krawcem Władimira Żyrinowskiego w jego kampanii prezydenckiej w 1996 roku.

image
podpis: Ludmiła Putinowa w stroju od Zajcewa u królowej Elżbiety II.

Ikona współczesnej Rosji

Otrzymał szereg radzieckich i rosyjskich nagród państwowych oraz tytuł "Ludowego Artysty Rosji". Pod koniec lat 80. rozczarował się komunizmem i odszedł z partii.

New York Times opisał Zajcewa w 2004 roku jako jedną z niewielu sowieckich ikon, która nadal jest ikoną we współczesnej Rosji, a Time Magazine w 2007 roku podał, że nazwisko Zajcew ma 93% znajomości marki w Rosji.

ja

(Zdjęcie: Zmarł rosyjski projektant mody o światowej sławie Wiaczesław Zajcew, fot. Wikipedia)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości