Pierwszy skład zespołu VOX: od prawej: Ryszard Rynkowski, Witold Paszt, Andrzej Kozioł i Jerzy Słota. Fot. TVP
Pierwszy skład zespołu VOX: od prawej: Ryszard Rynkowski, Witold Paszt, Andrzej Kozioł i Jerzy Słota. Fot. TVP

Rynkowski i syn menedżera VOX chcą się sądzić z córką Paszta. O co poszło?

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Konrad Skolarski, syn menedżera i twórcy zespołu VOX, poinformował, że córka Witolda Paszta, Natalia, rości sobie wszelkie prawa do nazwy zespołu, na co nie zgadza się zarówno on, jak i Ryszard Rynkowski. Sprawą już zajmują się prawnicy, szykuje się proces.

Historia grupy VOX

Marek Skolarski z wykształcenia muzyk, członek ZAIKS-u, był autorem tekstów, dziennikarzem muzycznym, kompozytorem, managerem, literatem, scenarzystą. Wraz z Markiem Ałaszewskim w 1969 roku założył zespół Klan, pierwszą polską grupę wykonującą rocka progresywnego, mającą w dorobku musical rockowy "Mrowisko". W 1978 roku założył męską grupę wokalną VOX, dla której napisał wiele przebojów, m. in.: "Szczęśliwej drogi już czas", "Masz w oczach dwa nieba", "Ale feeling", "A gdyby tak", "Bananowy Song". Skolarski nie śpiewał w zespole, ale był jego menedżerem i kierownikiem artystycznym do 1984 roku, kiedy zespół święcił największe tryumfy.

Tzw. pierwszy VOX występował w składzie: Andrzej Kozioł, Ryszard Rynkowski oraz kuzyni Witold Paszt i Jerzy Słota. Zespół był wtedy objawieniem na polskiej scenie muzycznej. Wygrywał plebiscyty radiowe, telewizyjne i prasowe. Koncertował w NRD, RFN, Holandii, Szwecji, na Kubie, w Czechosłowacji, ZSRR i Bułgarii oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii.

W 1987 roku z grupy odszedł Ryszard Rynkowski, który rozpoczął karierę solową, na jego miejsce dołączył Dariusz Tokarzewski. Od 1996 grupa występowała jako tercet, bez Andrzeja Kozioła, w składzie: Witold Paszt, Dariusz Tokarzewski, Jerzy Słota. To jest tzw. drugi VOX. W 2019 nowym członkiem zespołu (w miejsce Jerzego Słoty) został Mariusz Matera. A w 2022 r., po śmierci Witolda Paszta, Tokarzewski, Matera i Słota wystąpili w Opolu jako "Nowy VOX".


Spór o założyciela grupy

W Wikipedii przy haśle o Skolarskim mamy informację o nim jako o założycielu zespołu, ale przy haśle VOX o zmarłym w 2011 roku menedżerze nie ma ani jednej wzmianki, za to jako założyciel grupy widnieje Witold Paszt. Natalia Paszt, córka muzyka złożyła w Urzędzie Patentowym zastrzeżenie nazwy "zespół Vox", "grupa Vox". Zastrzegła też znak graficzny. Jak pisze Konrad Skolarski, syn Marka, "rości sobie prawo do dorobku znakomitego zespołu, który zmienił realia polskiej muzyki rozrywkowej. Wygrywał festiwale i konkursy w kraju i za granicą. Powielane są też kłamstwa, jakoby to Witold Paszt był założycielem VOX i jego liderem. Prawda jednak wygląda zupełnie inaczej".


Dalej we wpisie na Facebooku Konrad Skolarski informuje, że zespół VOX założył jego ojciec, a on sam jest spadkobiercą praw autorskich. "To mój Tata wspólnie z Ryszardem Rynkowskim wymyślił nazwę grupy, to on wymyślił wizerunek grupy, logo, akceptował kompozycje, zatrudnił choreografów, nauczycieli tańca, wymyślił ruch sceniczny. To on ubrał członków grupy osobiście ściągając materiały na garnitury z Berlina  (...). To mój Ojciec pisał teksty hitów, zaś muzykę komponował Ryszard Rynkowski. To mój Ojciec dobierał aranżerów oraz współwykonawców (...). Ci wszyscy wielcy ludzie żyją i w każdym momencie mogą potwierdzić jak było" - zapewnia.

Następnie mężczyzna, który również jest muzykiem, pisze, że wraz z Ryszardem Rynkowskim wynajęli prawnika, aby dotarł do Natalii Paszt. "Domagaliśmy się sprostowania fałszywych informacji oraz natychmiastowego wycofania wniosku o rejestrację". Jak dodaje, nie doczekał się odpowiedzi, zatem szykuje się proces. Pianista ma żal do dziennikarzy muzycznych, że nie prostują tego, co Natalia Paszt mówi w wywiadach. Zalinkował również wywiad z Witoldem Pasztem, w którym zmarły muzyk mówi o Skolarskim jako o założycielu VOX. Konrad Skolarski odgraża się również, że jeśli będący obecnie w realizacji film o grupie VOX będzie oparty na kłamstwie, to jego twórcy zapłacą duże odszkodowanie. "Zarówno ja jak i Ryszard zatańczymy z Wami nie tyle polkę, co Bananowy Song" - pisze.

"Nikt nie ma prawa zastrzegać nazwy"

Syn kierownika artystycznego VOX uważa, że sukcesy grupy to śpiew 4 wybitnych wokalistów. "Oprócz wokalistów na sukces pracował cały sztab najwybitniejszych polskich muzyków, aranżerów. Dlatego żaden z członków grupy ani ich krewni nie mają żadnego prawa do jakichkolwiek roszczeń, czy prób przejęcia grupy i jej dorobku. Żadne zarejestrowanie znaku, czy hasła grupa/zespół Vox nie wchodzi w rachubę. I nie jest istotne to, czy ktoś pisał piosenki, czy "tylko" je wykonywał - to była grupa. Po usunięciu któregoś z ogniw wali się całość. I nawet właściciele praw autorskich do pierwszego okresu - ja i Ryszard - nie mamy prawa zastrzegać, czy domagać się rejestracji nazwy zespołu. Ale na litość boską - dotyczy to również innych członków zespołu, tym bardziej ich krewnych!" - kończy swój wpis Konrad Skolarski.

Wersję Konrada Skolarskiego potwierdził m.in. wybitny polski kompozytor, aranżer, dyrygent Aleksander Maliszewski. "Marek Skolarski w 200% był założycielem Grupy Wokalnej VOX. Pierwszy koncert Grupy VOX, z towarzyszeniem nowo założonej przeze mnie Orkiestry Alex Band odbył się na początku maja 1979 roku, podczas Międzynarodowej Wiosny Estradowej w Poznaniu. Marek Skolarski był Ojcem Chrzestnym wszystkich działań grupy VOX. Decydował o repertuarze grupy VOX, był producentem i autorem tekstów wszystkich największych przebojów Grupy VOX" - napisał w komentarzu.

Natalia Paszt nie odniosła się publicznie do wpisu Konrada Skolarskiego.

ja

(Na zdjęciu: Pierwszy skład zespołu VOX: od prawej: Ryszard Rynkowski, Witold Paszt, Andrzej Kozioł i Jerzy Słota. Fot. TVP)


Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj9 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura