Zawarto porozumienie w sprawie produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.
Zawarto porozumienie w sprawie produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.

Ile ziarna wjechało do Polski z Ukrainy? Wojciechowski ujawnia

Redakcja Redakcja Rolnictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
W 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 1,859,088 ton kukurydzy, 519,538 ton pszenicy, 41,584 tony jęczmienia, 661,989 ton rzepaku, 19,281 ton ziarna słonecznika i 396,045 ton oleju słonecznikowego - poinformował na Twitterze unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Były szef PSL napisał, że jest pytany, czy wie, ile ziarna wjechało do Polski z Ukrainy. Potwierdził, że wie i przytoczył dane: 1,859,088 ton kukurydzy, 519,538 ton pszenicy, 41,584 tony jęczmienia, 661,989 ton rzepaku, 19,281 ton ziarna słonecznika i 396,045 ton oleju słonecznikowego.

Internauci dopytują, czy to tylko zboże, które w Polsce zostało, czy też takie, które przejechało przez nasz kraj tranzytem, ale na to unijny komisarz ds. rolnictwa jeszcze nie odpowiedział.


Porozumienie z KE ws. zboża z Ukrainy

W piątek KE osiągnęła porozumienie z Bułgarią, Węgrami, Polską, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Jak poinformował wiceprzewodniczący komisji odpowiedzialny za kwestie handlu Valdis Dombrovskis, kluczowe elementy umowy, uzgodnione również z Ukrainą, to: cofnięcie jednostronnych środków przez Polskę, Słowację, Bułgarię i Węgry; wyjątkowe środki ochronne dla 4 produktów: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i ziaren słonecznika; pakiet wsparcia w wysokości 100 mln euro dla poszkodowanych rolników w 5 państwach członkowskich; zapewnienie badań niektórych innych produktów, w tym oleju słonecznikowego; prace nad zapewnieniem eksportu do innych krajów za pośrednictwem korytarzy solidarnościowych.

"Z komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim podjęliśmy działania w odpowiedzi na obawy zarówno rolników w krajach sąsiadujących z Ukrainą, jak i na Ukrainie" - mówił Dombrovskis w nagraniu.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyraziła przekonanie, że osiągnięte porozumienie "chroni zarówno zdolność eksportową Ukrainy, aby mogła ona nadal żywić świat, jak i źródła utrzymania naszych rolników".

Dlaczego wykreślono z listy olej słonecznikowy

Minister rolnictwa Robert Telus uznał porozumienie z Komisją Europejską za wielki sukces. - Nasze działania, zamknięcie granicy przez Polskę, stworzenie koalicji 5 państw, które mówiły jednym głosem, list premiera Mateusza Morawieckiego, który wysłał w imieniu 5 krajów, koalicja ministrów rolnictwa to wszystko spowodowało, że UE zauważyła problem i podjęła odpowiednie działania. Działania, które tworzą to, o co zabiegaliśmy: tworzą naprawdę korytarze solidarnościowe, bo do tej pory to było tylko piękne hasło - powiedział w sobotę szef MRiRW.

Jak dodał, porozumienie z KE powoduje, że teraz te korytarze solidarnościowe będą naprawdę działały i produkty, które dla polskiego rynku są najtrudniejsze, będą jechać do innych krajów.

Pytany o usunięcie z listy produktów z zakazem importu oleju słonecznikowego, minister rolnictwa wyjaśnił, że ten produkt zgłaszały Węgry i Bułgaria. - Polsce nawet zależało, by olej słonecznikowy był sprowadzany, dlatego złożyliśmy propozycję, by kraj przygraniczny mógł się wycofać z któregoś z produktów, który jest na liście, gdy będzie deficyt - wskazał Telus. Dodał, że w Polsce olej słonecznikowy jest potrzebny do produkcji pasz.

Zakaz importu z Ukrainy. Jest wstępna data

Minister poinformował też, że w ramach porozumienia z KE będą monitorowane inne produkty z Ukrainy. - Tu mam na myśli przede wszystkim mięso drobiowe i owoce miękkie. Będziemy rozmawiać z UE, by te produkty, które będą wpływać na nasz rynek bardzo negatywnie, by je wpisywać na listę, ale to już kolejny krok. Natomiast ten pierwszy krok był bardzo ważny, by KE dostosowała swoje prawo po to, by nie zalewać krajów przygranicznych produktami z Ukrainy, by jechały w głąb Europy i do państw trzecich - podkreślił Telus.

Nieoficjalnie, według źródeł dyplomatycznych w KE, Komisja Europejska, chce wprowadzić środki zapobiegawcze ws. produktów rolnych z Ukrainy od 2 maja.

ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj13 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka