fot. Pexels
fot. Pexels

Panika w Moskwie. Ukraińskie drony wymusiły stanowcze decyzje

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
Ukraińskie drony sieją postrach wśród władz Moskwy. Na tyle, że do wypatrywania powietrznych maszyn oddelegowano pracowników miejskich nie mających nic wspólnego z wywiadem.

W Moskwie utworzono patrole do wypatrywania dronów

Moskwa żyje w strachu przed ukraińskimi dronami. Na przestrzeni tygodnia w okolicach miasta znaleziono co najmniej cztery drony, w tym jeden z ładunkiem wybuchowym. Nie jest pewne, że znaleziono maszyny przyleciały z Ukrainy, ale strach mieszkańców i władz nasilił się jeszcze po sobotnim ataku na zakładu paliwowe w Sewastopolu.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo władze Moskwy utworzyły patrole wypatrujące drony na niebie. Do jednostek oddelegowano pracowników m.in. "budżetówki". Jeden z nich opisał, jakie jest ich zadanie: "stała, wizualna kontrola przestrzeni powietrznej w celu wyjawienia aparatów powietrznych".

Patrole stoją na straży w ciągu dnia i nocy, od 27 kwietnia i mają działać do 10 maja. Na ten ten czas przypadają "majowe święta" w Rosji. 9 maja ma odbyć się tradycyjna parada.

Niezależni blogerzy dotarli do instrukcji, którą otrzymali członkowie patroli. „Mobilna brygada obejmuje (swym działaniem) terytorium kilku podwórek. (…) Członkowie patrolu współpracują ze „starszymi”, a „starsi” z rejonowym sztabem” - wynika z dokumentu.

Nie wiadomo, ile osób jest zaangażowanych do patroli, ale biorąc pod uwagę fakt, że Moskwa to ogromne miasto, mogą to być dziesiątki tysięcy osób zakładając, że wszystkie części miasta są zaangażowane.

Aktualnie członkowie patroli dostali też polecenie, by sprawdzać wszystkie strychy i piwnice , a także obserwować, czy nie ma gdzieś podejrzanych paczek, samochodów i osób.

Ukraina idzie o krok dalej. Armia dronów będzie jeszcze większa

Tymczasem Ukraina zwiększa produkcję dronów ze względu na wzrost popytu na bezzałogowe statki powietrzne na froncie - informuje BBC. Szerzej o projekcie "Armia dronów" pisaliśmy w tym miejscu.

Dodatkowo ukraiński rząd podjął ostatnio decyzję o zniesieniu cła i ułatwieniu importu części do produkcji dronów. Działania te zostały wzmocnione także przez zbiórkę prowadzoną pod hasłem "Armia dronów". W ramach akcji zebrano już ponad 108 mln dolarów.


SW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj24 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka