(Eurostat publikuje prognozy demograficzne. Fot. Pixabay)
(Eurostat publikuje prognozy demograficzne. Fot. Pixabay)

Przerażające prognozy demograficzne dla Polski. Gorzej tylko w jednym kraju

Redakcja Redakcja Demografia Obserwuj temat Obserwuj notkę 118
Z prognoz demograficznych Eurostatu wynika, że liczba ludności Polski spadnie z 37,6 mln w 2022 roku do 29,5 mln w 2100 r. Gorzej w zestawieniu wypadają tylko Włochy, które mają stracić 8,9 mln ludności. Alarmująca dla naszego kraju jest również mediana wieku w Polsce.

Ponad osiem milionów mniej Polaków 

Eurostat opublikował raport demograficzny EUROPOP2023. Są to prognozy deterministyczne, oparte na założeniach sformułowanych na temat przyszłego przebiegu dzietności, śmiertelności i migracji. Scenariusz zakłada wpływ pandemii COVID-19, a także wpływ masowego napływu wysiedleńców w wyniku rosyjskiej agresji wojskowej na Ukrainę.

Z prognoz Eurostatu wynika, że liczba mieszkańców spadnie w 15 państwach członkowskich UE. O mniej niż 10 proc. spadku liczby ludności zanotują takie kraje, jak: Hiszpania, Estonia, Słowenia i Węgry.


W przypadku Polski, a także Rumunii, Chorwacji, Bułgarii i Grecji mowa jest o spadku na poziomie 20-30 proc. Przekłada się to na populację mniejszą o 8,1 mln osób w naszym kraju. 

Włosi z jeszcze gorszymi prognozami 

Największe spadki całkowitej liczby mieszkańców w latach 2022–2100 o ponad 30,0 proc. – przewiduje się na Litwie i Łotwie. 

Jeżeli chodzi natomiast o populacje to gorszy wynik od Polski notują tylko Włochy. Liczba mieszkańców na Półwyspie Apenińskim zmniejszy się nawet o 8,9 mln. 


Mamy starzejące się społeczeństwo 

Eurostat oszacował również medianę wieku mieszkańców, czyli miarę określającą najmniejszy wiek, którego nie osiągnęła połowa roczników badanego społeczeństwa, a która została przekroczona przez drugą połowę.

Z prognozy Eurostatu wynika, że mediana wieku w Polsce wzrośnie z 42 lat w 2022 roku do 50,4 lat w 2100 roku. Oznacza to, że polskie społeczeństwo będzie dalej się starzeć. Tak jak ma to miejsce obecnie. Z danych ZUS wynika, że z roku na rok przybywa  seniorów. W 2023 roku żyje w Polsce ponad 9,8 mln osób w wieku 60 lat i więcej oraz 1,7 mln osób powyżej 80 lat. Szacuje się, że każdego roku liczba osób w wieku emerytalnym będzie się zwiększać średnio o 300 tysięcy.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo