Zniszczenia w wyniku ataku drona w Kijowie, 8 bm. PAP/Viacheslav Ratynskyi
Zniszczenia w wyniku ataku drona w Kijowie, 8 bm. PAP/Viacheslav Ratynskyi

Rój dronów uderzył w Kijów. Największy atak Rosji od dawna

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
8 maja Rosja skierowała przeciw Ukrainie i jej stolicy największy od miesięcy rój dronów. Kijów – symbolicznie zrywając z Rosją – uczcił Dzień Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami tak jak państwa zachodnie, czyli 8 maja. To rozwścieczyło Kreml.

Rosja "świętuje". Zmasowany atak dronami na Ukrainę

Mer Kijowa przekazał, że w poniedziałek Rosja uderzyła w Ukrainę z pomocą 60 irańskich dronów kamikadze. 36 pocisków Rosjanie skierowali na Kijów. Odłamki uderzyły w mieszkania i inne budynki, raniąc co najmniej pięć osób w stolicy. Drony zostały  zestrzelone.

Nie tylko Kijów był celem rosyjskich ataków. Po tym, jak przez wiele godzin nad dwoma trzecimi Ukrainy rozbrzmiewały alarmy przeciwlotnicze, lokalne media podały, że eksplozje miały miejsce w południowym obwodzie chersońskim i południowo-wschodnim Zaporożu.

W czarnomorskiej Odessie dron kamikadze podpalił magazyn z żywnością. Trzy osoby zostały ranne.

Reuters podkreśla, że Rosjanie 10 dni temu wznowili zawieszoną na początku marca zmasowaną powietrzną agresję na Ukrainę, przeprowadzaną z pomocą dronów.


Rozpaczliwe próby Kremla przed 9 maja

Władze Kijowa podkreślają równocześnie, że Moskwa robi co może, aby przed 9 maja zdobyć Bachmut. Byłby to prezent dla prezydenta Rosji Władimira Putina – jedyny w Dzień Zwycięstwa, który byłby nagrodą za rosyjską ofensywę zimową.

Moskwa przygotowuje się do wtorkowej parady z okazji Dnia Zwycięstwa. To najważniejszy dzień w kalendarzu dla Rosji pod rządami Putina, który wykorzystuje triumf Sowietów nad nazistowskimi Niemcami w 1945 roku, aby usprawiedliwić swoją inwazję na Ukrainę.


Dzień Zwycięstwa na Ukrainie. Zełenski rozwścieczył Rosjan

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozwścieczył Rosjan, gdy ogłosił w poniedziałek dekret o zmianie daty majowego święta - zgodnie z obyczajem zachodnich sojuszników.

– Wspominając heroizm milionów Ukraińców w tamtej wojnie z nazizmem, widzimy dziś ten sam heroizm w działaniach naszych żołnierzy – powiedział Zełensky, zwracając się do narodu.

– Niestety, zło powróciło. Tak jak wtedy zło zapędziło się do naszych miast i wsi, tak robi to teraz. Jak wtedy zabijało naszych ludzi, tak robi to teraz – powiedział. – I całe to stare zło, które współczesna Rosja przywraca, zostanie pokonane, tak jak pokonany został nazizm – dodał.

Kreml błyskawicznie zareagował. Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała, że zmieniając datę, Zełensky zdradził pamięć Ukraińców, którzy walczyli z nazistami. – Co jest gorsze od wroga? Zdrajca. Taki jest Zelenskiy, wcielenie Judasza w XXI wieku – powiedziała Zacharowa.

Ukraina, jako część ówczesnego Związku Radzieckiego, poniosła w czasie II wojny światowej więcej ofiar per capita niż Rosja.

9 maja - zbliżenie Kijowa z Zachodem

9 maja, gdy Moskwa będzie świętować, Zełenski ma podkreślić ambicje Ukrainy dotyczące pełniejszego zbliżenia z Zachodem, poprzez przyjęcie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Bruksela obchodzi 9 maja jako Dzień Europy, upamiętniając francuską deklarację z 1950 roku, która doprowadziła do powstania organizacji, która następnie zmieniła się w Unię Europejską.


Dzień Zwycięstwa 2023 w Rosji - znacznie skromniejszy niż przez lata

Rosja odwołała lub ograniczyła niektóre z wielkich parad wojskowych, które zwykle towarzyszą Dniu Zwycięstwa. Kraje zachodnie twierdzą, że decyzja ta wynika częściowo z obaw o bezpieczeństwo, a częściowo z faktu, że Moskwa straciła tak wiele sprzętu wojskowego w nieudanej zimowej ofensywie na Ukrainie, która była świadkiem najintensywniejszych walk lądowych w Europie od czasów II wojny światowej.

KW

Źródło zdjęcia: Zniszczenia w wyniku ataku drona w Kijowie, 8 bm. PAP/Viacheslav Ratynskyi

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj24 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka