Rząd szykuje rozwiązanie pozwalające małoletnim założyć firmę. (fot. Flickr)
Rząd szykuje rozwiązanie pozwalające małoletnim założyć firmę. (fot. Flickr)

Rewolucyjny pomysł rządu. Firmę będzie mogło mieć nawet dziecko

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że rząd pracuje nad projektem regulacji prawnych dotyczących umożliwienia osobom małoletnim zakładania działalności gospodarczej. Podkreślił przy tym, że rząd chciałby wprowadzić te przepisy w życie jeszcze podczas obecnej kadencji.

Rząd ze szczególnym rozwiązaniem dla małoletnich

— Jeżeli taki młody człowiek uzyska zgodę na prowadzenie działalności przez sąd, wówczas będzie mógł ją prowadzić bez zgody rodziców, bez każdorazowego potwierdzania każdej czynności przez rodzica. Dzisiaj zarejestrowanie działalności to jest jedno, ale w związku z tym, że osoba jest małoletnia kodeks cywilny mówi o tym, że czynności wymagają zgody i potwierdzenia rodzica — powiedział minister podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że wniosek będzie mógł być złożony też przez młodego człowieka.

— Ostatecznie to sąd rozstrzyga, czy taka decyzja, czy taka zgoda będzie wydana, więc młody człowiek będzie mógł złożyć taki wniosek — poinformował Buda.

Minister Waldemar Buda podkreślił, że chce, aby prace legislacyjne postępowały jak najszybciej.

— Chcielibyśmy, aby prace legislacyjne, które są na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów (SKRM) postępowały jak najszybciej. Mamy nadzieję, że za chwilkę przyjmie to SKRM, a później Rada Ministrów i przejdziemy do prac sejmowych. W tej kadencji chcielibyśmy ten projekt uchwalić — powiedział. — On jest w priorytetach rządu, przyjęliśmy go, jako jeden z ważniejszych projektów Ministerstwa Rozwoju i Technologii na tę obecną kadencję — podkreślił szef resortu rozwoju i technologii.


Coraz więcej małoletnich chce zakładać firmy

Buda wskazał, że od 2020 roku rząd obserwuje wzmożoną aktywność, "bardzo pozytywną aktywność młodych ludzi w zakresie prowadzonych działalności gospodarczych".

— Coraz więcej wniosków i coraz więcej osób chciałoby prowadzić działalność gospodarczą jeszcze zanim osiągnie pełnoletność. Dzisiaj przepisy i prawo nie reguluje do końca tej sytuacji. Jeżeli młodzi ludzie chcą zarabiać w internecie pieniądze, jeżeli mają fajny pomysł na biznes, to będą mieli taką możliwość — wyjaśnił minister.

Szef resortu technologii przytoczył dane, z których wynika, że w 2021 r. osoby małoletnie, jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej złożyły 13 wniosków, ale już 62 wnioski w 2022 r.

— W 2023 r. mamy narastająca tendencję, bo za pierwsze cztery miesiące mamy już 48 wniosków. Zakładamy, że to będzie taka kula śniegowa i do końca roku będzie (...) to 100 - 150 wniosków, a przy tym rozwiązaniu, które proponujemy, myślę, że będzie ich jeszcze więcej — ocenił Buda.

Problemy przy zakładaniu działalności przez małoletnich

Minister zwrócił uwagę, że obecnie pojawiają się różne problemy dotyczące rejestracji działalności gospodarczej przez osoby małoletnie.

— Przy rejestracji potrzebna jest zgoda rodziców, to jedno, ale pojawiają się też nadużycia polegające na tym, że to rodzice chcą zarejestrować działalność gospodarczą na dziecko, tę samą, którą prowadzili od lat. (...) Zapewne w celach optymalizacji podatkowej, ale też ucieczki przed ewentualnymi roszczeniami. I te dwie potrzeby: uwolnienie kreatywności młodych, a z drugiej uszczelnienie systemu (...) doprowadziły nas do pracy nad tym, żeby tę sytuację uregulować — wyjaśnił.

Rząd szykuje specjalną ustawę

Regulacje dotyczące umożliwienia osobom małoletnim zakładania działalności gospodarczej wchodzą w skład przygotowanego przez resort rozwoju projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców.

W uzasadnieniu projektu podano, że celem planowanej nowelizacji jest wprowadzenie uproszczeń odnoszących się do każdego etapu istnienia i prowadzenia przedsiębiorstwa, tj. rozpoczynania działalności przez przedsiębiorcę, rozwoju jego przedsiębiorstwa w kolejnych latach oraz przekazania jej w ręce następców. Nowelizacja obejmie też przepisy dotyczące zasad stanowienia prawa gospodarczego i oceny jego funkcjonowania. Projekt określa m.in. zasady zakładania działalności gospodarczej przez osobę małoletnią.

W przypadku osób małoletnich rejestracja działalności gospodarczej miałaby zostać poprzedzona wyrażeniem zgody przez sąd rodzinny. W Ocenie Skutków Regulacji wskazano, że sąd będzie brał pod uwagę indywidualne okoliczności danej sprawy, w szczególności to, czy planowana rejestracja nie ma jedynie charakteru pozorowanego.

Koniec jednoosobowej działalności gospodarczej?

Na początku kwietnia dyskusję w opinii publicznej wywołał pomysł zlikwidowania jednoosobowej działalności gospodarczej. Kwestia ta została wyjaśniona w rozmowie z Salonem 24 przez prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Cezarego Kaźmierczaka.

— Większość przedsiębiorstw byłaby w spółkach z o. o. Ale proponujemy, by wprowadzić w nich rozróżnienie na spółki małe i duże, tak jak jest w Stanach Zjednoczonych. Małe działałyby podobnie do dotychczasowego modelu JDG, czyli z księgą przychodów i rozchodów i bez biurokracji korporacyjnej — wyjaśniał. Zapraszamy do przeczytania całego wywiadu na łamach Salonu24.

Na ten temat porozmawialiśmy również z prezydentem Centrum im. Adama Smitha, Andrzejem Sadowskim, który stwierdził z kolei, że rozwiązanie to "jest jednoznacznie szkodliwe dla mikro i małych przedsiębiorców". Cała rozmowa dostępna jest w Salonie24.

RB

(zdjęcie ilustracyjne: warsztaty z robotyki w jednej z polskich szkół / źródło: Flickr)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka