(Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Fot. Twitter/Daniel Obajtek)
(Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Fot. Twitter/Daniel Obajtek)

Obajtek szczerze o stosunku do PiS, 800 plus i poprzedniego szefa Orlenu

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Daniel Obajtek wypowiedział się na temat byłego prezesa PKN ORLEN z czasów rządów PO-PSL Jacka Krawca, który został w przeszłości zatrzymany przez CBA. – Osobiście współczuję mu tego zatrzymania. Choć do tego ręki nie przyłożyłem – wyjawił obecny szef koncernu w rozmowie z money.pl. Obajtek zdradził również, co uważa o 800 plus oraz jaki ma stosunek do PiS.

Obajtek współczuje Krawcowi 

Były prezes PKN Orlen za czasów rządów PO-PSL Jacek Krawiec został dwukrotnie zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Pierwsze zatrzymanie odbyło się w lutym 2019 roku, w związku z podejrzeniem dopuszczenia się przestępstwa niegospodarności w wielkich rozmiarach. Za drugim razem, we wrześniu tamtego roku prokuratura rozszerzyła mu liczbę zarzutów.

Pytany o zatrzymanie Krawca obecny prezes PKN Orlen Daniel Obajtek stwierdził, że "współczuje Krawcowi zatrzymania". – Choć do tego ręki nie przyłożyłem. Jeżeli ktoś będzie oglądał się do tyłu, nie pójdzie do przodu, dlatego też nigdy niczego nie zbierałem na innych prezesów. Co więcej, z większością nawet rozmawiałem i dzieliłem się doświadczeniami – wyjaśnił. 


Dopytywany o to, czy rozmawiał z byłym prezesem Lotosu Pawłem Olechnowiczem, powiedział, że nie. – Pan Olechnowicz gubi się w tym, co mówi. Sam kilkakrotnie, nawet przez Polską Agencję Prasową, podawał, że prywatyzacja Lotosu musi nastąpić wcześniej czy później. Dodatkowo wskazywał daty tej prywatyzacji. Doskonale sobie zdawał sprawę z tego, że są różne zależności otoczenia makroekonomicznego – dodał. Olechnowicz jest aktualnie jednym z najzagorzalszych krytyków prywatyzacji Lotosu. 

"Jestem członkiem PiS" 

Obajtek podkreślił również w rozmowie, że "jest jedynym prezesem Orlenu, który wprost mówi: "Tak, jestem członkiem Prawa i Sprawiedliwości". – Inni prezesi nie mieli tej odwagi i nazywali siebie bezpartyjnymi fachowcami, a przecież byli wybierani z klucza politycznego – zwrócił uwagę.

– Każda partia idzie do wyborów ze swoim własnym programem wyborczym, uwzględniającym także konkretne rozwiązania dla gospodarki. Program realizowany przez PiS nie podmył pozycji Orlenu, wręcz przeciwnie. Orlen to dziś silna firma, największa w Europie Środkowej – stwierdził szef Orlenu. 

Obajtek o 800 plus 

Prezes PKN Orlen wypowiedział się także na temat najnowszego pomysłu PiS, czyli podniesienia świadczenia 500 plus do 800 zł. – Uważam, że 800 plus nie zwiększy inflacji w naszym kraju. Jeśli ktoś wydaje te pieniądze na kształcenie swoich dzieci, czy na zakup podstawowych produktów, to stymuluje w ten sposób gospodarkę – powiedział. 


– To nie jest pusty pieniądz. Ludzie wydają go na podstawową konsumpcję, a to jest ważne, by rozruszać naszą gospodarkę w tym newralgicznym momencie. Te środki zwiększą produkcję i w efekcie przysłużą się ogółowi – dodał. 

Ile będzie kosztować paliwo? 

Na konwencji programowej PiS, Daniel Obajtek stwierdził, że Polska ma aktualnie jedno z najtańszych paliw w Europie, a będzie ono jeszcze tańsze. – Mogę wybiegać jedynie tydzień, dwa tygodnie do przodu. Wszyscy widzą, że ceny ropy na światowych rynkach spadają. Chociaż tutaj od razu uściślę, że to nie jest tak, że jak spada cena ropy, to automatycznie spada również cena benzyny. 

Czy jest szansa, że cena paliwa na stacjach Orlenu spadnie poniżej 5,5 zł? – Nie porównujmy obecnych czasów do tego, co było kilka lat temu. Po pierwsze, trzeba pamiętać, że ponad 50 proc. ceny paliwa stanowią opłaty i podatki. Po drugie, bardzo rosną inne koszty, o których opozycja zdaje się zapominać – od transportu, po CO2, trading i wiele innych – odparł Obajtek. 

– Poziom płacy minimalnej, w tym dla pracowników stacji paliw, też nie stał w miejscu – dodał. 

MP

(Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Fot. Twitter/Daniel Obajtek)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka