(Jacek Sasin i Daniel Obajtek. Fot. PAP/Leszek Szymański)
(Jacek Sasin i Daniel Obajtek. Fot. PAP/Leszek Szymański)

Prezes PKN Orlen na konwencji PiS. Padła wyczekiwana deklaracja

Redakcja Redakcja Paliwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 18
W Warszawie trwa konwencja programowa PiS. W niedzielę przemawiał m.in. prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jego zdaniem Polska ma aktualnie jedno z najtańszych paliw w Europie. – Ja uważam, że ceny paliw będą jeszcze zdecydowanie niższe – dodał po chwili.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek uczestniczył w trakcie debaty "Energetyka" zorganizowanej w ramach konwencji programowej PiS "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości”. 

Paliwo może być jeszcze tańsze 

Obajtek przypomniał podczas debaty, że PKN Orlen ma około pół miliarda złotych, co powoduje, że może on gwarantować bezpieczeństwo i rozwój. Dodatkowo stwierdził, że w Polacy mogą się cieszyć jednymi z najtańszych paliw w Europie. 

– Dlatego to się udało, bo zbilansowaliśmy zakup ropy. Rząd PiS pogonił mafie paliwowe. Nie dlatego zarabiamy, że mamy duże marże, zarabiamy, bo nie zarabiają już w Polsce mafie paliwowe. Zarabia budżet państwa, zarabiają Polacy. Dlatego możemy stabilizować ceny i mieć jedne z najniższych cen w Europie – wyjaśnił. 

– Ja uważam, że te ceny, jeśli chodzi o paliwa, będą jeszcze zdecydowanie niższe – dodał. 


Fuzja Orlenu z Lotosem pomogła w trudnej sytuacji 

Obecny na konwencji szef ministerstwa aktywów państwowych Jacek Sasin, że ropy naftowej nie zabrakło w trudnym momencie, ponieważ rząd podjął dobre decyzje. – Nie zabrakło nam ropy naftowej, bo podjęliśmy projekt fuzji koncernów paliwowych PKN Orlen i Grupy Lotos. Dzięki temu uzyskaliśmy dostęp do nowych rynków, możliwość kupowania paliwa po zadowalającej cenie z innych źródeł niż rosyjskie – powiedział. 


SMR-y w Polsce 

Szef MAP stwierdził także, że jednocześnie trwają prace na stworzeniem nowego miksu energetycznego Polski, który będzie oparty o odnawialne źródła energii i o energetykę jądrową. – Chcemy dostarczyć Polakom tanią, pewną i czystą energię, która uczyni polską gospodarkę jeszcze bardziej konkurencyjną. Chcemy, aby energii było tyle, żeby wystarczyło na nasze potrzeby oraz dla naszych sąsiadów, jeśli będą jej potrzebować – powiedział Sasin.

Przypomniał o planowanych dużych inwestycjach w OZE i dodał, że w czasie rządu PiS moc zainstalowana w OZE wzrosła z 7 GW do 24 GW, czyli powstało 17 GW mocy. Przypomniał też o budowie elektrowni jądrowej. – Budowa pierwszej elektrowni jest już faktem, ten projekt już się toczy, jesienią dowiemy się, gdzie powstanie druga elektrownia – powiedział Sasin. Dodał, że powstaje jeszcze jedna elektrownia jądrowa, budowana przez należącą do Skarbu Państwa PGE, prywatną firmę ZE PAK i koreański KHNP.

– Poza tym odważnie weszliśmy w program małych reaktorów jądrowych. 76 – tyle małych reaktorów chce mieć PKN Orlen, ostatnio wskazano 7 lokalizacji, gdzie powstaną małe elektrownie złożone z reaktorów modułowych – stwierdził szef MAP.

Więcej o małych reaktorach jądrowych rozmawiali paneliści debaty redakcyjnej organizowanej przez Salon24 "Energia, bezpieczeństwo, przyszłość".

MP

(Jacek Sasin i Daniel Obajtek. Fot. PAP/Leszek Szymański)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj18 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka