(Klimat powoduje, że rosną ceny produktów spożywczych. Fot. Pxhere)
(Klimat powoduje, że rosną ceny produktów spożywczych. Fot. Pxhere)

Czeka nas ogromny kryzys. Wiele podstawowych produktów podrożeje

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
Kwietniowe upały w południowo-zachodniej części Europy dały się we znaki rolnikom. Światowe ceny oliwy z oliwek nie były większe od 26 lat. Hiszpańscy plantatorzy oliwek wskazują, że ten rok będzie "ponury". Duże problemy dotykają również producentów ryżu.

Rekordowe upały w Europie 

Z końcem kwietnia w Hiszpanii, Portugalii, a także we Włoszech można było odnotować rekordowe upały, jak na tę porę roku. Słupki rtęci dochodziły nawet do 40 st. C. Powodem rekordowych upałów było m.in. pojawienie się masy gorącego powietrza z Afryki Północnej. 

Hiszpańskie organizacje rolnicze już wtedy alarmowały, że susza dotknęła ponad 60 proc. tamtejszych terenów wiejskich. Oznacza to, że nawet 3,5 mln ha upraw nie będzie nadawało się do użytku. 


Ceny oliwy z oliwek poszybują w górę 

Kraje z południowo-zachodniej części Europy słyną przede wszystkim z produkcji oliwy z oliwek. Jej ceny na rynku światowym ze względu na suszę poszybowały w górę i są największe od 26 lat. Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował, że ceny produktu osiągnęły poziom blisko 6 tys. dol. za tonę.

"Możemy sobie poradzić z jednym trudnym rokiem – to naturalna część cyklu wegetacyjnego – ale dwa lata z rzędu będą katastrofą" – wskazują producenci oliwek. 

Ryż stanie się towarem luksusowym 

Równie źle wysokie temperatury i brak opadów wpływają na produkcję ryżu. Według indeksu FAO, to jedyny rodzaj zboża, który w ostatnim czasie podrożał. Fitch Solutions podaje z kolei, że w 2023 r. globalny rynek ryżu odnotuje największy deficyt od dwóch dekad. Deficyt tej wielkości jednego z najbardziej uprawianych zbóż na świecie uderzy w głównych importerów

— Na szczeblu globalnym najbardziej widocznym skutkiem światowego deficytu ryżu są i nadal pozostają ceny ryżu na najwyższym poziomie od dziesięciolecia — powiedział Charles Hart, analityk ds. towarów w Fitch Solutions.

Ceny ryżu mają pozostać na obecnym wysokim poziomie do 2024 r.

Cukier jak to cukier

W ostatnich latach jednak żaden produkt nie podrożał tak jak cukier. I nie można wykluczyć, że znowu podrożeje. Podwyżka cen może być efektem spadku zbiorów w Brazylii i Indiach, co doprowadziło do wzrostów na giełdach. "Cena na rynku międzynarodowym oscyluje w okolicach 700 dolarów za tonę. To skok o ponad 30 proc. w ciągu pięciu miesięcy i najwyższy poziom od grudnia 2011 roku" – wyliczył analityk rynków z CMCMarkets_PL Daniel Kostecki. 

Wszystkie wzrosty cen detalicznych mogą wywierać również presję na ogólną perspektywę inflacyjną, a przede wszystkim cukier, który bezpośrednio uderzy w przemysł spożywczy i napojów. 


MP

(Klimat powoduje, że rosną ceny produktów spożywczych. Fot. Pxhere)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka