Szef MON Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Leszek Szymański
Szef MON Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Leszek Szymański

HIMARSY w Polsce. Rewelacyjne wiadomości od szefa MON

Redakcja Redakcja Bezpieczeństwo Narodowe Obserwuj temat Obserwuj notkę 159
Mariusz Błaszczak, kierujący Ministerstwem Obrony Narodowej poinformował kiedy systemy HIMARS trafią do Polski. Szef MON wystąpił na konwencji przedwyborczej PiS. To drugi dzień wydarzenia nazwanego „Programowy Ul PiS”.

System  HIMARS w Polsce. Najnowsze wiadomości

Mariusz Błaszczak w trakcie drugiego dnia konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości przekazał, że w poniedziałek pierwsze wyrzutnie HIMARS będą w Polsce.  

Wicepremier przedstawił szerszą wizję bezpieczeństwa narodowego Polski.

Przemawiając na konwencji PiS "Programowy Ul", szef MON zwracał uwagę na zakupy uzbrojenia w USA i Korei Południowej; przypomniał, że w 2018 r. zostały kupione zestawy obrony powietrznej Patriot, a w przyszłym roku pierwsze wielozadaniowe samoloty F-35 mają zostać formalnie przekazane stronie polskiej.


Jutro pierwsze wyrzutnie HIMARS będą w Polsce - powiedział. W 2019 r. Polska za 414 mln dolarów kupiła 20 zestawów artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS (z 18 wyrzutniami bojowymi i dwiema ćwiczebnymi). Stany Zjednoczone zaaprobowały także potencjalną sprzedaż blisko kolejnych 500 wyrzutni, w sprawie których zapytanie złożyło MON.


M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) to system artylerii rakietowej dalekiego zasięgu na podwoziu gąsienicowym produkowany przez koncern Lockheed Martin. Zasięg w zależności od amunicji wynosi do 300 km. Z uwagi na potrzeby USA i innych państw zainteresowanych systemem HIMARS oraz czas konieczny na realizację kolejnego potencjalnego zamówienia MON kupiło w ubiegłym roku 218 wyrzutni K239 Chunmoo z Korei Południowej za 3,55 mld dolarów.

Rząd PiS zamówił F-35

Szef MON przypomniał też, że w 2020 r. rząd zamówił myśliwce piątej generacji F-35. – W przyszłym roku będą te samoloty na wyposażeniu Wojska Polskiego. Już szkolą się nasi piloci. Rozmawiałem z naszymi pilotami i zobaczyłem błysk w oku. Byli naprawdę bardzo zbudowani tym, że rozpoczynają szkolenie na tych najnowocześniejszych samolotach, bo to są samoloty, które dają sieciocentryczność, które pozwalają na przekazywanie zdobytych informacji z rozpoznania do innych rodzajów sił zbrojnych tak zęby zapewnić bezpieczeństwo –- mówił Błaszczak.

W 2020 MON podpisało umowę na 32 wielozadaniowe samoloty bojowe F-35A za 4,6 mld dolarów. Trwają szkolenia polskiego personelu w USA, tam też będą stacjonowały i służyły szkoleniu pierwsze samoloty produkowane dla Polski, których dostawy przewidziano na lata 2024-25.

Błaszczak: Sytuacja jest groźna

Mariusz Błaszczak powiedział, że sytuacja jest groźna i nikt nie ma, co do tego wątpliwości. – Więcej, nasze środowisko polityczne nie miało wątpliwości od wielu, wielu lat – zaznaczył, przywołując prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który przestrzegał przed odbudową rosyjskiego imperium.

– Wtedy niestety Polską rządziła koalicja PO-PSL. (…) Oni likwidowali jednostki wojska polskiego. Przez osiem lat rządów koalicji PO-PSL ponad 600 jednostek organizacyjnych wojska polskiego zostało rozwiązanych. (…) Oni otworzyli Bramę Brzesk" – powiedział Błaszczak: A my zamykamy Bramę Brzeską. (…)To miejsce kluczowe dla naszego bezpieczeństwa.

"Polskie wojsko jest dozbrajane"

Minister akcentował, że wojsko jest dozbrajane w bardzo nowoczesny sprzęt m.in. czołgi Abrams. Wskazał też, że Stany Zjednoczone udostępnią Polsce śmigłowce Apache do czasu, kiedy ta otrzyma zakupione przez siebie maszyny. Polska w ubiegłym roku wyraziła chęć zakupu 96 śmigłowców AH-64 Apache, jednak data ewentualnych dostaw nie jest jeszcze znana. USA mają udostępnić polskiej armii osiem maszyn.

– To jest najlepsze połączenie. Abramsy z Apache’ami stanowią zaporę nie do przebicia. Ciężkie czołgi plus śmigłowce uderzeniowe, zorganizowane wojsko na wzór amerykański, na wzór najsilniejszej armii na świecie, dają gwarancje bezpieczeństwa – ocenił minister.

Zaznaczył, że skala zamówień dla polskiego wojska jest największa w historii. – Nigdy wcześniej tyle broni nie kupowano dla wojska polskiego, to zasługa konsekwentnej polityki Prawa i Sprawiedliwości – powiedział Błaszczak. Ocenił, że "jeśli naród powierzy PiS władzę na kolejną kadencję, to Polska w ciągu dwóch lat będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie".


Drugi dzień konwencji programowej PiS

W niedzielę o godz. 10 rozpoczął się drugi dzień konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości". Zaplanowano debaty dotyczące m.in. bezpieczeństwa i energetyki. Zwieńczeniem wydarzenia ma być wystąpienie szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który prawdopodobnie zaprezentuje pierwsze propozycje programowe.


Konwencja "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości" rozpoczęła się w sobotę z udziałem m.in. prezesa Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, byłej premier Beaty Szydło oraz wicepremierów Piotra Glińskiego, Jacka Sasina i Mariusza Błaszczaka.


Poseł PiS i szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel wskazywał, że w drugim dniu zaplanowano debaty o bezpieczeństwie i sprawach zagranicznych z udziałem m.in. szefów MON i MSZ, ale także amerykańskiego generała Timothy'ego McGuire'a. Ponadto odbędzie się panel o bezpieczeństwie energetycznym z szefem MAP, a także debata zdrowotna z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim czy rozmowa o suwerenności Polski w Europie.

– Podczas niedzielnych debat przemawiać będą ludzie z różnych środowisk, którzy znają się na swoich dziedzinach, tak jak w debacie o bezpieczeństwie będą to zarówno emerytowany polski generał, jak i amerykański wojskowy – powiedział Fogiel.

Ostatnim punktem niedzielnej konwencji będzie podsumowujące wystąpienie prezesa PiS. "Jak w sobotę zapowiedział pan prezes, liczy, że w niedzielę, na kanwie dotychczasowych rozmów, będzie mógł zaprezentować pierwsze propozycje" - powiedział polityk PiS.

– To wszystko jest elementem dochodzenia do programu, który piszemy razem z Polakami i którym chcemy dla Polaków wygrać wybory – dodał Fogiel.

KW

Szef MON Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Leszek Szymański

Czytaj:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo