(Prezydent Wołodymyr Zełenski w Berlinie. Fot. EPA/FILIP SINGER)
(Prezydent Wołodymyr Zełenski w Berlinie. Fot. EPA/FILIP SINGER)

Zełenski odwiedza kolejne kraje. Teraz czas na Niemcy

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 67
Prezydent Ukrainy po sobotniej wizycie we Włoszech i Watykanie, gdzie spotkał się m.in. z papieżem Franciszkiem, udał się do Niemiec. Spotka się w Berlinie m.in. z kanclerzem Olafem Scholzem oraz prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem. Przypomnijmy, że Niemcy ogłosiły ostatnio największy od początku wojny pakiet pomocy militarnej dla Kijowa.

Zełenski z wizytą w Berlinie 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w nocy z soboty na niedzielę na Twitterze, że wylądował w Berlinie. "Już w Berlinie. Broń. Potężny pakiet. Obrona powietrzna. Odbudowa. UE. NATO. Bezpieczeństwo" - napisał Zełenski

Jest to pierwsza wizyta ukraińskiego prezydenta w Niemczech od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji. Zełenski po raz ostatni był w Niemczech w lutym ub. roku na krótko przed wybuchem wojny. Wziął wówczas udział w Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

Zełenski ma spotkać się z kanclerzem Olafem Scholzem oraz prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem.

W niedzielę po południu w Akwizgranie Zełenski ma zostać uhonorowany nagrodą Karola Wielkiego za zasługi dla Europy, przyznaną jemu i całemu narodowi ukraińskiemu w grudniu ub.r. Nagroda jest przyznawana od 1950 roku osobistościom, które położyły zasługi dla jedności Europy.


Niemcy zmieniają nastawienie. Ogromna pomoc dla Ukrainy 

Jak zauważa Reuter Niemcy w początkowej fazie wojny były krytykowane za zbytnie wahania w kwestii dostaw broni dla Ukrainy. Jednak ostatnio stały się jednym z głównych krajów udzielających Ukrainie pomocy zarówno militarnej jak i finansowej. 

W sobotę Berlin ogłosił największy z dotychczasowych pakiet pomocy militarnej dla Kijowa w wysokości 2,7 mld euro. Obejmuje on m.in. 20 kolejnych transporterów opancerzonych Marder, 30 czołgów Leopard 1 oraz cztery systemy obrony przeciwlotniczej Iris T. 

"Tym cennym wkładem w postaci pilnie potrzebnego sprzętu wojskowego udowadniamy po raz kolejny, że Niemcy poważnie traktują swoje wsparcie dla Kijowa" – powiedział minister obrony Boris Pistorius (SPD). "Wszystko to pochodzić ma z zasobów przemysłu lub produkcji przemysłowej, a nie z zapasów Bundeswehry” – wyjaśnił.

Temat wojny na Ukrainie odgrywa obecnie w niemieckim społeczeństwie znacznie mniejszą rolę niż kilka miesięcy temu. Większość Niemców opowiada się za negocjacjami pomiędzy Ukrainą a Rosją w sprawie "rozwiązania pokojowego”. Według najnowszego sondażu, przeprowadzonego na zlecenie dpa przez instytut badania opinii YouGov, za rozmowami mającymi doprowadzić do zakończenia wojny opowiada się 55 proc. respondentów, a tylko 28 proc. jest przeciwne takiemu rozwiązaniu.

"Jednak Ukraina kategorycznie wyklucza takie negocjacje, domagając się całkowitego wycofania wojsk rosyjskich ze swojego terytorium, w tym także z Półwyspu Krymskiego” – podkreśla portal RTL/ntv.

Zełenski spotkał się z papieżem Franciszkiem 

W sobotę prezydent Zełenski odwiedził Włochy i Watykan. Spotkał się on m.in. z papieżem Franciszkiem. Było to pierwsze spotkanie Franciszka i prezydenta od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym zeszłego roku. 

"Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji Jego Ekscelencję Pana Wołodymyra Zełenskiego, prezydenta Ukrainy, który następnie spotkał się z Jego Ekscelencją Arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem, Sekretarzem ds. Stosunków z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi Sekretariatu Stanu. Podczas serdecznych rozmów z Jego Ekscelencją Arcybiskupem Gallagherem skupiono się przede wszystkim na obecnej wojnie w Ukrainie i związanych z nią pilnych sprawach, zwłaszcza o charakterze humanitarnym, a także na konieczności kontynuowania wysiłków na rzecz osiągnięcia pokoju.

Była to też dobra okazja do omówienia niektórych kwestii dwustronnych, dotyczących zwłaszcza życia Kościoła katolickiego w tym kraju" – czytamy w watykańskim komunikacie.

Z kolei prezydent napisał na Telegramie: "Spotkanie z papieżem Franciszkiem. Jestem wdzięczny za jego osobistą uwagę wobec tragedii milionów Ukraińców. Położyłem też nacisk na sprawę dziesiątek tysięcy deportowanych dzieci. Musimy podjąć każdy możliwy wysiłek, by sprowadzić je do domu".

"Poza tym poprosiłem o potępienie rosyjskich zbrodni na Ukrainie. Bo nie może być znaku równości między ofiarą i agresorem" – dodał prezydent. Przekazał też, że rozmawiał z papieżem o ukraińskiej formule pokoju jako "jedynej skutecznej, by osiągnąć sprawiedliwy pokój".

Franciszek "zadeklarował, że przyłączy się do jej realizacji" – dodał Zełenski.

MP

(Prezydent Wołodymyr Zełenski w Berlinie. Fot. EPA/FILIP SINGER)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj67 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka