(Kolejny produkt może znacznie podrożeć. Fot. Pixabay)
(Kolejny produkt może znacznie podrożeć. Fot. Pixabay)

Nie tylko zboże. Z cukrem może być podobny problem

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
Polska od jakiegoś czasu walczy z zalewającym rynek ukraińskim zbożem. Okazuje się, że to nie jedyne problem. Analityk rynków z CMCMarkets_PL Daniel Kostecki uważa, że w branży spożywczej pojawia się problem cen cukru. "Cena na rynku międzynarodowym oscyluje w okolicach 700 dolarów za tonę. To skok o ponad 30 proc. w ciągu pięciu miesięcy i najwyższy poziom od grudnia 2011 roku – wylicza.

Kontrakty na cukier skoczyły o 150 proc. 

"Był problem zbóż, problem cen energii, a teraz dla branży spożywczej pojawia się problem cen cukru..." – pisze Daniel Kostecki na swoim Twitterze i dodaje post CMCMarkets–PL, w którym widać, że od minimum z sierpnia 2019 r. kontrakty na cukier skoczyły o około 150 proc.

Analityk rynków finansowych w komentarzu zauważa również, że cena kontraktów terminowych na cukier na rynku międzynarodowym oscyluje w okolicach 700 dolarów za tonę. "To skok o ponad 30 proc. w ciągu pięciu miesięcy i najwyższy poziom od grudnia 2011 roku" – dodaje. 


Wina klimatu 

Ekspert zauważa, że taki wzrost cen leży w wysokich temperaturach oraz obfitych opadach deszczu, które nawiedzają główne obszary produkcji cukru, czyli Brazylię i Indie. Znaczny spadek produkcji w tych krajach spowoduje nałożenie kwot eksportowych, zwłaszcza na taki ruch mogą zdecydować się Indie. 

"Wydaje się, że kurcząca się produkcja cukru z powodu anormalnych warunków pogodowych nie jest jednorazowym zjawiskiem. Szybko zmieniający się klimat może sprawić, że będzie to problem wieloletni, co rodzi ważne pytanie o bezpieczeństwo żywnościowe. Eksperci twierdzą, że zagwarantowanie ludziom podstawowych artykułów spożywczych będzie stawało się coraz ważniejsze wraz z upływem czasu" – czytamy w komentarzu Kosteckiego, zamieszczonym na cmcmarkets.com. 

Cukier wpłynie na inflację 

Kostecki twierdzi także, że wzrost cen detalicznych cukru będzie wywierał presję na ogólną perspektywę inflacyjną, ponieważ bezpośrednio uderzy w przemysł spożywczy i napojów. "Mowa szczególnie o przemyśle cukierniczym, ponieważ potrzebuje on dużo cukru, jeśli sytuacja się przedłuży, właściciele małych firm będą rozważać, czy podnieść cenę produktu, czy nie" – tłumaczy. 

Taka sytuacja nie nastąpi jednak z dnia na dzień. Kostecki przytacza opinie osób z branży według których wysoka cena cukru nie wpływa od razu na koszt przetworzonej żywności ze względu na długoterminowe kontrakty. Kiedy jednak skończą się istniejące zapasy i zakończy poprzedni kontrakt, pojawią się problemy, co zaowocuje wzrostem cen.

MP

(Kolejny produkt może znacznie podrożeć. Fot. Pixabay)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka