(Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. Twitter/Rafał Trzaskowski)
(Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. Twitter/Rafał Trzaskowski)

Trzaskowski zaprasza na imprezę w Warszawie. To już dziś

Redakcja Redakcja Muzea Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
W sobotę w Warszawie odbędzie się Noc Muzeów. Wszystkich chętnych do udziału w wydarzeniu zaprosił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Dla zwiedzających zaplanowano setki atrakcji na terenie całej Warszawy, m.in. koncert z pokazami świateł, warsztaty operowe dla dzieci i prezentację zabytkowych samochodów.

"Przed nami najbardziej kulturalna noc w roku. Już w sobotę widzimy się na Nocy Muzeów! Czeka na Was ponad 260 wyjątkowych miejsc - niektóre w tym roku wezmą udział w akcji po raz pierwszy. Do zobaczenia!" – napisał Rafał Trzaskowski na Twitterze. Prezydent Warszawy załączył również link z listą muzeów biorących udział w wydarzeniu. 

Miejsca niedostępne na co dzień 

W nocy z 13 na 14 maja otwartych będzie aż 265 placówek, z czego ponad 40 po raz pierwszy. Podobnie, jak w latach poprzednich nie są to tylko muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też te na co dzień niedostępne, np. będzie można obejrzeć fragment stuletnich sieci kanalizacyjnych ukrytych pod ziemią, zwiedzić nowo otwartą Ambasadę Islandii w Polsce, zobaczyć wnętrza niesamowitej Willi Żabińskich w warszawskim zoo i wziąć udział w warsztatach w innowacyjnym centrum edukacyjnym specjalizującym się w programowaniu i robotyce.


Poza tym w Centrum Nauki Kopernik będzie można porozmawiać z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją, a w kinie Iluzjon obejrzeć wystawę zabytkowego sprzętu filmowego i filmy wyświetlane z taśmy 16 milimetrowej. Z kolei w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej odbędzie się prezentacja samochodów zabytkowych z okresu PRL-u, a Muzeum Domków dla Lalek, Gier i Zabawek zorganizuje nocne zwiedzanie z latarkami. Dla spacerowiczów będzie także otwarty powstający gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy pl. Defilad.

"Nie zabraknie też wydarzeń plenerowych. Stołeczne Centrum Edukacji poprowadzi warsztaty malarskie w plenerze, a na Pradze-Północ odbędzie się spacer po Szmulowiźnie i Michałowie. Tej nocy będzie można również zobaczyć gabinet prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego przy Placu Bankowym 3/5" - przekazał ratusz.

Parada tramwajów 

Miasto zaplanowało także niezwykle popularną paradę i wystawę zabytkowych autobusów oraz interaktywną instalację przenoszącą w świat sztuki na placu Defilad. Przygotowano także specjalne trasy, dzięki którym zwiedzający nie ominą najciekawszych punktów Nocy Muzeum.

O 17.30 z terenu od strony Pałacu Młodzieży (ul. Emilii Plater) ruszy parada zabytkowych autobusów. Pojazdy przemierzą następującą trasę: Pałac Młodzieży początek parady), Emilii Plater, pl. Grzybowski, Marszałkowska, Andersa, Muranowska, Bonifraterska, Międzyparkowa, Słomińskiego, most Gdański, Starzyńskiego, Szwedzka, al. Solidarności, Trasa W-Z, Marszałkowska, Al. Jerozolimskie, Emilii Plater, Pałac Młodzieży (koniec parady).

Autobusy na miejsce początku parady zostaną podstawione około godziny 17. Pomiędzy dworcem Wileńskim a placem Defilad, parada autobusów przejedzie wspólnie z paradą tramwajów. Po paradzie autobusy wezmą udział w wystawie, natomiast kilka z nich obsłuży specjalną linię A.

O 17.45 z placu Narutowicza ruszy także parada tramwajów, które pojadą Z placu Narutowicza(początek parady), Grójecką, Al. Jerozolimskimi, al. Zieleniecką, Targową, Trasą W-Z, pl. Bankowy, Marszałkowską, Nowowiejską, Filtrową, pl. Narutowicza (koniec parady)

Tramwaje na miejsce początku parady zostaną podstawione około godziny 17. Po paradzie część wagonów weźmie udział w Festiwalu Tramwajów na placu Narutowicza, natomiast część z nich obsłuży specjalną linię M.

MEiN angażuje się w Noc Muzeów. Zaprasza zwiedzających 

Uczestników Nocy Muzeów do wyjątkowych wnętrz gmachu w al. Szucha 25 po raz kolejny zaprosiło Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. gabinet i sekretariat ministra, salę posiedzeń im. Anny Radziwiłł czy salę portretową.


Zwiedzanie budynku MEiN przy al. Szucha będzie odbywało się w grupach liczących od 20 do 25 osób (w tym dzieci) pod opieką przewodnika, w wyznaczonych godzinach.

Planowane godziny wejść: 19.00; 19.30; 20.00; 20.30; 21.00; 21.30; 22.00; 22.30; 23.00; 23.30; 00.00.

Gmach Ministerstwa Edukacji i Nauki w al. Szucha to pierwszy wniesiony od podstaw budynek ministerialny w II RP. Siedzibę w nim miało Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, które swoimi zadaniami obejmowało wszystkie typy i stopnie szkolnictwa, opiekę nad nauką, literaturą i sztuką, archiwaliami, bibliotekami, czytelniami, muzeami i teatrami, a także zadania państwa w sprawach wyznaniowych.

Ministerstwo zaprasza też na wystawę "O matmo!" przygotowaną przez Centrum Nauki Kopernik. Składają się na nią interaktywne eksponaty, które pokazują, jak fascynującą przygodą jest matematyka. Zostały one podzielone na trzy grupy tematyczne: matematyka stosowana, podstawy matematyki i matematyka rekreacyjna.

Planowane godziny wejść dla poszczególnych grup: 19.00; 19.30; 20.00; 20.30; 21.00; 21.30; 22.00; 22.30; 23.00; 23.30; 00.00.

MEiN przygotowało również atrakcje w namiocie ustawionym na parkingu od ul. Hożej przed drugim budynkiem należącym do resortu. Uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli tam obejrzeć film "Kartka z Powstania" w technologii VR. Fabularyzowane widowisko historyczne opowiada historię kpt. Władysława Sieroszewskiego "Sabały" jednego z powstańców warszawskich. Inspiracją do jego zrealizowania stał się jeden z eksponatów z Muzeum Powstania Warszawskiego – kartka z modlitwą, którą kpt. Władysław Sieroszewski otrzymał od córki w sierpniu 1944 r.

Seanse będą organizowane co 30 minut. Planowane godziny pokazów: 19.00; 19.30; 20.00; 20.30; 21.00; 21.30; 22.00; 22.30; 23.00; 23.30; 00.00. 

Specjalny transport miejski i dłuższe godziny 

Również w tym roku warszawiacy będą mogli korzystać z linii muzealnych. Autobusowe linie A i R obsługiwane będą zabytkowym i historycznym taborem, a linia N autobusami elektrycznymi. Na tory wyjedzie linia tramwajowa M obsługiwana tramwajami zabytkowymi.

By wszyscy bezpiecznie wrócili do swoich domów wydłużony zostanie czas kursowania komunikacji miejskiej. Metro, tramwaje i autobusy będą jeździć do godziny ok. 2:30, a autobusy nocne ze zwiększoną częstotliwością niż zwykle.

Na przejażdżkę zabytkowym autobusem wokół centrum zabiorą autobusy linii A. Historyczne pojazdy pojadą trasą: Emilii Plater, Świętokrzyska, Prosta, rondo Daszyńskiego, Towarowa, pl. Zawiszy, Grójecka, pl. Narutowicza, Grójecka, pl. Zawiszy, Al. Jerozolimskie, Emilii Plater.

Drugą specjalną linią będzie R. Zabytkowe autobusy pojadą bez zatrzymania między pętlą Emilii Plater a zajezdnią autobusową Woronicza na Mokotowie. Autobusy linii A i N będą kursowały od godziny 19 do 22.30.

Na tory wyjadą również zabytkowe tramwaje, jako linia M, kursujące w godz. 19-24 na trasie: pl. Narutowicza, Filtrowa, Krzywickiego, Nowowiejska, Marszałkowska, al. "Solidarności", most Śląsko-Dąbrowski, al. "Solidarności", Targowa, 11 Listopada, Stalowa, Środkowa, Czynszowa, Stalowa, Targowa, most Śląsko-Dąbrowski, al. "Solidarności", Marszałkowska, Nowowiejska, Filtrowa, pl. Narutowicza.

Przejazd autobusami i tramwajami linii A, N, R i M będzie bezpłatny.

Tej nocy, wydłużone zostaną godziny kursowania tramwajów linii turystycznej 36. Zabytkowe tramwaje będą kursowały do północy na trasie: pl. Narutowicza, Filtrowa, Nowowiejska, Marszałkowska, gen. Andersa, Mickiewicza, Słowackiego, metro Marymont.

MP

(Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. Twitter/Rafał Trzaskowski)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura