(UE nałoży karę na Metę. Fot. CCO, Wikipedia)
(UE nałoży karę na Metę. Fot. CCO, Wikipedia)

Unia Europejska ukarze Metę. Zuckerberg słono zapłaci

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Jak donosi Bloomberg, powołujący się na anonimowe źródła, koncern Meta - właściciel sieci społecznościowej Facebook i Instagram - ma zostać ukarany rekordową grzywną ze strony Unii Europejskiej. Chodzi o niezgodny z regulacjami transfer danych klientów z Unii Europejskiej do USA.

UE nie ma litości dla Mety 

Meta Platforms zostanie ukarana przez Unię Europejską rekordową grzywną za naruszenie prywatności związanych z przesyłaniem danych użytkowników Facebooka z UE na serwery w USA. Nieoficjalnie źródła Bloomberga wskazują, iż kara ma być wyższa niż poprzednia rekordowa grzywna 746 mln euro dla Amazon.com.

Unia Europejska toczy walkę o przekazywanie danych między nią a USA, ponieważ ma obawy związane z inwigilacją. Z tego też powodu powołano specjalny organ regulacyjny, którym kieruje z irlandzka komisarz ds. ochrony danych Helen Dixon. Nakłada on ograniczenia w przesyłaniu danych europejskich użytkowników. 


Meta alarmuje, że zakaz przesyłania danych z Europy do Stanów Zjednoczonych po prostu zmusi firmę do zawieszenia usług Facebooka na kontynencie.

Facebook ma problemy 

Jakiś czas temu portal BBC informował, że właściciel sieci społecznościowej Facebook, rozpoczął kolejną falę zwolnień pracowników - pracę straci nawet ok. 10 tys. osób. 

Dyrektor generalny Meta Platforms i twórca Facebooka Mark Zuckerberg powiedział, że zwolnienia są kluczem do zwiększenia wydajności przedsiębiorstwa, dostosowania się do nowej rzeczywistości gospodarczej. Ma to pozwolić firmie na inwestowanie w przyszłość. Meta, która jest również właścicielem aplikacji Instagram i komunikatora WhatsApp, zwalnia pracowników z uwagi na zmniejszenie rynku reklam w 2022 roku. Pierwsza fala zwolnień, do której doszło pod koniec ubiegłego roku, objęła ok. 11 tys. osób, czyli 13 proc. zatrudnionych.

Na pierwszy ogień wśród zwalnianych poszli pracownicy zespołu rekrutacyjnego. Następni w kolejności są pracownicy działów IT, a w maju z pracą żegnać się mają zatrudnieni w działach biznesowych i administracyjnych. Meta poinformowała, że proces redukcji zatrudnienia może nie zakończyć się w tym roku.

Na całym świecie od początku roku w branży internetowej pracę straciło ok. 170 tys. osób, a wśród przedsiębiorstw, które zwolniły najwięcej pracowników znajdują się tacy giganci jak Amazon czy Google.

MP

(UE nałoży karę na Metę. Fot. CCO, Wikipedia)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka