Abp Wojciech Polak zareagował na doniesienia "Rz". Fot. episkopat.pl
Abp Wojciech Polak zareagował na doniesienia "Rz". Fot. episkopat.pl

Prymas reaguje na doniesienia "Rz". Kościół szuka skrzywdzonych przez księży

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
Prymas Polski abp Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży zareagował na publikację "Rzeczpospolitej" na temat zjawiska wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych i świeckich pracujących w Kościele katolickim w czasach PRL. "Zawstydzające jest, że przez dziesięciolecia nie dostrzegaliśmy ich krzywdy i cierpienia" - oświadczył abp Polak.

Prymas przeprasza za krzywdy i cierpienia

Dziennikarze "Rzeczpospolitej" Tomasz Krzyżak i Piotr Litka jako pierwsi przeprowadzili kwerendę m.in. w Instytucie Pamięci Narodowej i Archiwum Akt Nowych. Wyniki badań sugerują, że skala wykorzystywania seksualnego małoletnich była w Kościele katolickim w Polsce w latach 1944-1989 ogromna.

Prymas Polski abp Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży zapoznał się z analizą dziennikarzy. Podkreślił, że "dziennikarze wykonali ogrom pracy". "Myślę przede wszystkim o osobach skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie" - napisał. "Zawstydzające jest, że przez dziesięciolecia nie dostrzegaliśmy ich krzywdy i cierpienia. Jeszcze raz pragnę za to przeprosić" - zadeklarował.

Prymas ocenił, że ludzie Kościoła byli "często naiwni w postępowaniu wobec sprawców tych przestępstw". "Równocześnie wstrząsające jest to, jak często dobro dzieci było lekceważone przez służby totalitarnego państwa, a ich krzywdy służyły również do wciągnięcia sprawców we współpracę z bezpieką" - dodał.


Kościół szuka ofiar pedofilów w sutannach

Abp Polak zapewnił, że dziś Kościół podejmuje działania, by "przyjąć i wysłuchać osoby skrzywdzone, a także – odpowiadając na potrzeby – udzielić im pomocy, przede wszystkim psychologicznej i duchowej".

"Staramy się ich szukać. Temu służy trwająca kampania informacyjna skierowana do parafii, przygotowana i realizowana przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i Fundację Świętego Józefa KEP, wsparta przez Radę Stałą Konferencji Episkopatu Polski. Chcemy w ten sposób zdecydowanie wyjść ze znakiem gotowości do przyjęcia i wsparcia wszystkich, którzy zostali skrzywdzeni przez duchownych i konsekrowanych, także w odległej przeszłości" - czytamy w komentarzu delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży do tekstu "Rz".

Przypomniał, że KEP pracuje nad powołaniem komisji, która zbada praktykę rozwiązywania problemów przestępstw seksualnych duchownych w przeszłości. "Mam nadzieję, że badania niezależnych ekspertów pomogą Kościołowi w Polsce w uczciwym rozliczeniu się z przeszłością, uwzględniając kontekst historyczny i społeczny. Oczekują tego osoby skrzywdzone. Potrzebujemy tego jako Kościół, aby odbudować zaufanie i wiarygodność, konieczne do realizacji naszej misji" - zastrzegł prymas Polski.


Ponad 1000 skrzywdzonych małoletnich

Z kwerendy "Rz", przeprowadzonej m.in. w Instytucie Pamięci Narodowej i Archiwum Akt Nowych wynika, że w okresie Polski Ludowej władze państwowe zajmowały się co najmniej 121 takimi przypadkami. Dotyczyły one w sumie 119 osób, w tym 117 księży, seminarzystów i braci zakonnych oraz dwóch osób świeckich. Aż 72 sprawy zakończyły się wyrokami skazującymi, w 24 miały miejsce wątpliwe umorzenia, bo np. ofiary w wyniku presji zewnętrznej wycofały zeznania lub księża skorzystali z dobrodziejstw amnestii.

Dokumenty pozwalają oszacować liczbę pokrzywdzonych. Zidentyfikowani przez "Rz" sprawcy (110) skrzywdzili co najmniej 520 osób – jeden średnio cztery–pięć osób. "Zakładając, że podobna liczba ofiar kryje się za sprawami zgłoszonymi KEP i uwzględniając ewentualne błędy statystyczne, można przyjąć, że między 1944 a 1989 rokiem przestępcy w sutannach skrzywdzili co najmniej 1100 osób" - zaznacza "Rzeczpospolita".

ja

(Zdjęcie: Abp Wojciech Polak zareagował na doniesienia "Rz". Fot. episkopat.pl)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo