Prezydent USA poparł inicjatywę szkoleń ukraińskich pilotów w obsłudze samolotów F-16, fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON
Prezydent USA poparł inicjatywę szkoleń ukraińskich pilotów w obsłudze samolotów F-16, fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

Biden łamie się w sprawie F-16 dla Ukrainy. Są nowe informacje

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 41
Stany Zjednoczone i ich sojusznicy planują dostarczyć Ukrainie myśliwce F-16 - choć samoloty niekoniecznie muszą pochodzić bezpośrednio z USA - w ramach długoterminowych wysiłków na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa kraju, powiedział w piątek wysoki rangą urzędnik administracji prezydenta USA Joe Bidena.

Ukraina otrzyma myśliwce od USA

Termin, w którym Ukraina otrzyma myśliwce - i które kraje je dostarczą - pozostaje niejasny, ale urzędnik powiedział, że samoloty nie zostaną wykorzystane w nadchodzącej kontrofensywie Ukrainy przeciwko Rosji - informuje NBC.

W nadchodzących miesiącach Stany Zjednoczone i ich sojusznicy "zdecydują, kiedy faktycznie dostarczyć odrzutowce, ile ich dostarczymy i kto je dostarczy" - powiedział urzędnik. Wiadomość ta pojawiła się, gdy prezydent Joe Biden poinformował w piątek przywódców G-7, że USA będą wspierać wysiłki na rzecz szkolenia ukraińskich pilotów na odrzutowcach F-16.

"Dyskusje na temat poprawy ukraińskich sił powietrznych odzwierciedlają nasze długoterminowe zaangażowanie w samoobronę Ukrainy" - powiedział wysoki rangą urzędnik administracji.


Waszyngton utrzymywał, że nie przekaże Kijowowi  F-16

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie wzywał USA do dostarczenia samolotów F-16, ale Biden jak dotąd odrzucał te prośby.

Wiadomość o decyzji dostarczenia Ukrainie odrzutowców F-16 pojawiła się, gdy Biden uczestniczył w szczycie przywódców Grupy Siedmiu w Japonii. Grupa Siedmiu (G-7) to wiodące uprzemysłowione kraje na świecie.

Biden poparł podczas nieoficjalnych rozmów inicjatywę szkoleń ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16. Ćwiczenia miałyby rozpocząć się w nadchodzących miesiącach - przekazała amerykańska agencja AP.

Prezydent USA miał oznajmić w rozmowach z przywódcami pozostałych krajów G7, że szczegółowe decyzje w sprawie ewentualnego przekazania F-16 Ukrainie (kiedy to się odbędzie, ile samolotów zostanie udostępnionych i kto konkretnie je dostarczy) zapadną również w ciągu najbliższych miesięcy, gdy będą już trwały treningi pilotów.

Po testowym szkoleniu dwóch ukraińskich wojskowych, którzy ćwiczyli się w obsłudze samolotów F-16 na symulatorach, Pentagon doszedł do wniosku, że właściwe szkolenia w tym zakresie mogłyby trwać zaledwie cztery miesiące. To znaczniej krócej, niż dotychczas przewidywano - poinformował amerykański portal Yahoo.

Zełenski reaguje na decyzję Bidena

Wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego we Włoszech, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, złożone w dniach 13-15 maja, miały na celu przekonywanie partnerów, by dostarczyli Kijowowi F-16 - pisał portal Politico. Po doniesieniach o decyzji Bidena prezydent Ukrainy uznał ją jako 'historyczną".

"Z zadowoleniem przyjmuję historyczną decyzję Stanów Zjednoczonych i Joe Bidena o wsparciu międzynarodowej koalicji myśliwców. To znacznie wzmocni naszą armię na niebie. Liczę na omówienie praktycznej realizacji tej decyzji na szczycie G7 w Hiroszimie" - napisał Zełenski.


ja

(Zdjęcie: Prezydent USA poparł inicjatywę szkoleń ukraińskich pilotów w obsłudze samolotów F-16, fot. PAP/EPA)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka