Roman Giertych reaguje na sondaż CBOS. Fot. PAP/Leszek Szymański / PAP/ Canva
Roman Giertych reaguje na sondaż CBOS. Fot. PAP/Leszek Szymański / PAP/ Canva

Sondaż CBOS zaskoczył Giertycha. Mecenas się ekscytuje

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
Gdyby wybory odbywały się w maju, najwyższe poparcie uzyskałyby: PiS z wynikiem 33 proc; KO - 23 proc. Konfederacja WiN- 8 proc., Koalicja Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL - 6 proc. oraz Lewica - 6 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Entuzjastycznie do sondażu odniósł się mecenas Roman Giertych.

PiS stracił od kwietnia 3 punkty

W porównaniu z badaniem z ubiegłego miesiąca PiS (wraz z SP oraz Partią Republikańską) straciło 3 punkty proc., KO zyskała 3 punkty proc., Konfederacja straciła 1 punkt proc., a Lewica zyskała 2 punkty proc.

Tyle samo co w poprzednim badaniu - 1 proc. - uzyskałaby Agrounia/ Porozumienie. Pozostałe komitety nie uzyskałyby poparcia (0 proc.) 20 proc. respondentów - o 3 punkty proc. więcej niż w kwietniu - udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć", a 3 proc. odmówiło odpowiedzi (spadek o 2 punkty proc. w porównaniu z poprzednim badaniem).

W maju swój pewny udział w wyborach do Sejmu i Senatu, gdyby odbywały się już teraz, zadeklarowało 79 proc. respondentów (wzrost o 5 punktów proc.). W tym miesiącu mniejsze są odsetki osób wahających się, czy wziąć udział w wyborach (12 proc., spadek o 2 punkty proc.), a także z góry odrzucających możliwość udziału w głosowaniu (9 proc., spadek o 3 punkty proc.).


Trzecia Droga bez bonusu za zjednoczenie

„Pierwsze notowania wspólnej koalicji Polski 2050 oraz PSL - Koalicji Polskiej okazały się mniej korzystne niż suma wyników obu partii z kwietnia, kiedy występowały jeszcze pod własnymi szyldami (spadek o 2 punkty). Brak tzw. premii za zjednoczenie można jednak tłumaczyć nowością tego przedsięwzięcia politycznego, z którym – być może – ich wcześniejsi wyborcy muszą się jeszcze oswoić| - ocenia CBOS.

Zmniejsza się dystans między PiS a PO

„Maj to drugi miesiąc z kolei, w którym notujemy zmniejszanie się dystansu między ugrupowaniem rządzącym a najsilniejszą formacją opozycyjną. W ciągu dwóch miesięcy obniżył się on o połowę. Jeszcze w marcu przewaga liczby sympatyków PiS nad zwolennikami KO wynosiła 20 punktów procentowych, w kwietniu zmniejszyła się do 16 punktów, zaś w maju spadła do 10 punktów” - podaje CBOS.


Giertych zachwycony sondażem CBOS

Ten wynik rozentuzjazmował mecenasa Romana Giertycha, który od lat w mediach społecznościowych daje upust swojej niechęci do rządzącej dziś w Polsce partii. W mediach społecznościowych Giertych skomentował:

"W ciągu dwóch miesięcy w CBOS! Czyli w rządowej sondażowni! dystans pomiędzy PiS a PO zmniejszył się o połowę. Jeszcze w marcu było to 20 pkt., a teraz 10. Wieje silny wiatr zmian. Jeżeli tendencja się utrzyma, to PO wygra przewagą 12 pkt. PiS idzie na zderzenie ze ścianą".

https://twitter.com/GiertychRoman/status/1659577406456320003?ref_src=twsrc%5Etfw">May 19, 2023

Stabilny elektorat Konfederacji

„W tym miesiącu poprawiły się także notowania Lewicy, natomiast – wbrew oczekiwaniom – wobec sumy odrębnych notowań tych partii, nie tylko nie zyskała, ale nawet nieco straciła zwolenników koalicja Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL-Koalicji Polskiej. Stabilna wydaje się obecnie liczba zdeklarowanych sympatyków Konfederacji WiN” - podsumowuje CBOS.

Sondaż przeprowadzono w dniach od 8 do 18 maja 2023 roku na próbie liczącej 1056 osób - w tym: 57,4 proc. metodą CAPI (wywiad bezpośredni z udziałem ankietera), 25,9 proc. – CATI (wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS) i 16,7 proc. – CAWI (samodzielne wypełnienie ankiety internetowej). 

KW

Źródło zdjęcia: Roman Giertych reaguje na sondaż CBOS. Fot. PAP/Leszek Szymański / PAP/ Canva

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka