Noa Kirel oburzyła Polaków swoją wypowiedzią o Holocauście. Fot. Instagram
Noa Kirel oburzyła Polaków swoją wypowiedzią o Holocauście. Fot. Instagram

Taka wdzięczność za punkty na Eurowizji. Piosenkarka z Izraela obraziła Polaków

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 390
Noa Kirel zajęła trzecie miejsce w Europejskim Konkursie Piosenki Eurowizji z piosenką "Unicorn". Polskie jury przyznało wokalistce maksymalną liczbę 12 punktów. Kirel w wywiadzie dla izraelskiego portalu uznała to za "zwycięstwo po tym, co jej rodzina przeszła w Polsce podczas Holokaustu".

Reprezentantka Izraela obraziła Polaków

Polskie media skupione były w ostatnim tygodniu na Blance i analizowaniu, czy jej występ na Eurowizji był sukcesem czy porażką, dlatego rozmowa Noi Kirel z portalem ynet.news opublikowanym bezpośrednio po konkursie przeszła u nas bez echa. Dopiero gdy wypowiedź piosenkarki zacytował portal eurowizja.org, zrobiło się o niej głośno, ponieważ kwestia postrzegania Holokaustu jest punktem zapalnym w polsko-izraelskich stosunkach od lat.


Co czułaś, gdy otrzymałeś 12 punktów od Polski? - zapytał wokalistkę portal ynet.news.
"Zwycięstwo. Dla mnie otrzymanie pełnej oceny od Polski po tym, co moja rodzina przeszła tam podczas Holokaustu, było prawdziwym momentem zwycięstwa. Moim prawdziwym zwycięstwem było umieszczenie Izraela na mapie, pozostawienie mojego śladu i uczynienie mojego kraju dumnym, to są moje największe osiągnięcia" - odpowiedziała Noa Kirel.


Internauci wysyłają piosenkarkę do szkoły

Ta wypowiedź nie mogła przejść w Polsce bez echa. Słowa te są bowiem wysoce niefortunne, sugerują, że to Polacy byli odpowiedzialni za Holokaust. "Taka narracja panuje niestety na temat Polski w Izraelu od dawna, jakbyśmy na równi z Niemcami uczestniczyli w Holokauście. Widać po prostu skuteczny efekt indoktrynacji młodych w tej wypowiedzi" - napisał jeden z internautów.

Pod postem na instagramie, gdzie Noa Kirel zamieściła zdjęcie z flagą Izraela toczy się w języku angielskim ostry spór o historyczną rację. Internauci z Polski wysyłają izraelską piosenkarkę z powrotem do szkoły.

"Polska również padła ofiarą agresji nazistów. 2 miliony Polaków pochodzenia nieżydowskiego zostało zamordowanych. Polacy nie brali udziału w Holocauście. Przestań rozprowadzać kłamstwa; To były niemieckie obozy zagłady. Były jedynie zlokalizowane w Polsce. Przestań powielać sfałszowane informacje i naucz się trochę historii; Brzydzi mnie twoja wypowiedź. Pokazuje brak szacunku i fundamentalnej wiedzy. Członkowie twojej rodziny zginęli w Polsce, ale zostali zabici przez nazistów; Pora wrócić do szkoły. Poduczyć się rzetelnie z Holocaustu. Ale znowu, czego spodziewać się po kimś, kto wspiera to, co dzieje się w Palestynie" - to tylko jeden z wpisów.


Zareagowała również posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska. Swoje pytanie o poziom edukacji w Izraelu skierowała do ambasady w Warszawie.

"Czy ta wypowiedź odzwierciedla poziom edukacji na temat Holokaustu w Izraelu? Czy młodym ludziom w Izraelu wydaje się, że Holokaust spowodowała Polska, nad którą młoda obywatelka Izraela może odnieść po latach moralne zwycięstwo, czy co?' - pyta Żukowska.

Kirel kręciła teledysk w Polsce

Noa Kirel ma 22 lata. Jej przodkowie pochodzili z Austrii i z Maroka. Jako wokalistka zadebiutowała w wieku zaledwie 14 lat, wydając w 2015 roku singiel „Medabrim”. Później, w wieku 18 lat, podpisała kontrakt z Atlantic Records. Od tamtej pory zdobyła wiele nagród, m.in. dla najlepszego izraelskiego wykonawcy na MTV Europe Music Awards. Obecnie jest jurorką w programach „Music School” i „Israel’s Got Talent”.

Plotkarskie media informują, że Kirel przed paroma laty odwiedziła Polskę, aby zobaczyć obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Cała podróż została zarejestrowana i upubliczniona. Kirel twierdzi, że w Holokauście zginęło aż około jej 200 krewnych.

Polskimi jurorami na Eurowizji byli: Zygmunt Kukla (kompozytor), Marcin Kusy (dziennikarz muzyczny), Kamila Sowińska (menedżerka muzyczna), Grzegorz Urban (pianista i producent muzyczny) i Agnieszka Wilczyńska (piosenkarka). To oni przyznali Noi Kirel maksymalną liczbę punktów. Utwór "Unicorn" jest taneczny, utrzymany w podobnym klimacie jak "Solo" Blanki. Może dlatego jury zdecydowało się przyznać mu pierwsze miejsce. Co ciekawe, teledysk do "Jednorożca", który można zobaczyć powyżej, kręcony był w... Warszawie. Warto również odnotować, że niemieckie jury nie przyznało ani jednego punktu artystce z Izraela. 

ja

Czytaj także:Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj390 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura