Nagrody im. Janusza Korczaka przyznane. Wśród laureatów Janina Ochojska. Fot. Facebook.
Nagrody im. Janusza Korczaka przyznane. Wśród laureatów Janina Ochojska. Fot. Facebook.

Ochojska otrzymała nagrodę. Według niej Janusz Korczak byłby dziś na granicy

Redakcja Redakcja NGO Obserwuj temat Obserwuj notkę 76
Janina Ochojska była jedną z laureatek tegorocznej Nagrody im Janusza Korczaka. Odbierając wyróżnienie, powiedziała, że "Janusz Korczak, gdyby dzisiaj żył, byłby na granicy polsko-białoruskiej, ale i w Czeczenii, Afganistanie, Syrii" oraz apelowała, by wspierać organizacje udzielające pomocy humanitarnej na polsko-białoruskiej granicy.

Nagroda im. Janusza Korczaka

W czwartek (18 maja) w audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” ogłoszono laureatów nagrody wyłonionych z ponad 120 zgłoszeń laureatów drugiej edycji konkursu. Była to druga edycja Nagrody im. Janusza Korczaka, organizowanej przez Uczelnię Korczaka - Akademię Nauk Stosowanych.

Jak można przeczytać na stronie organizatora, jest to wyróżnienie wręczane instytucjom i osobom, które zmieniają oblicze edukacji i dbają o prawa dzieci i młodzieży. "Celem Nagrody jest promowanie idei Janusza Korczaka oraz wspieranie zmian w edukacji poprzez nagradzanie instytucji i osób, które kierują się wartościami korczakowskimi i wdrażają je w życie, tworzą nowoczesne i odważne rozwiązania edukacyjne, konsekwentnie wspierają podmiotowość i prawa dziecka oraz dbają o ochronę tych praw, wspierają dzieci i rodziny w trudnych sytuacjach albo tworzą środowiska przyjazne szczęśliwemu dzieciństwu". Nagroda jest przyznawana przez kapitułę w trzech kategoriach: dla organizacji i instytucji kierujących się korczakowskimi wartościami, dla osób – lokalnych liderów stosujących korczakowskie idee w praktyce, dla osób publicznych działających na rzecz dzieci i młodzieży.


Janina Ochojska z nagrodą specjalną

Nagrodę specjalną przyznano Janinie Ochojskiej, która w ostatnim czasie bardzo zaangażowała się w nagłaśnianie sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i w ostrych słowach wypowiadała się na temat funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Laudację wygłaszał dr Marek Michalak zadający pytania, gdzie byłby dzisiaj Janusz Korczak?
- Byłby na granicy białoruskiej, w Czeczenii, w Somalii i w wielu innych miejscach Polski i świata - odpowiedziała Janina Ochojska.


Obok Ochojskiej wśród tegorocznych  laureatów nagrody znaleźli się także m.in. Marta Florkiewicz-Borkowska, Nauczyciel Roku 2017, Konrad Ciesiołkiewcz, prof. Jacek Leociak, Mirosława Kątna, Anna Maria Wesołowska, prof. Mikołaj Spodaryk, Fundacja Kosmos dla Dziewczynek.


Polscy aktywiści wbrew temu co chcą Niemcy?

Nagrodzony został również Mariusz Kurnyta, aktywista z Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego, znany jako Człowiek Lasu. Otrzymał wyróżnienie w kategorii Lider Lokalny za setki interwencji na polsko-białoruskiej granicy.

"Idee Korczaka, wsparcie podmiotowości młodzieży i wychowanie w duchu wzajemnego zrozumienia są dziś bardziej potrzebne niż kiedykolwiek. Cieszę się, że mogłam być wczoraj na scenie w tak szacownym gronie z drugim laureatem Człowiek Lasu. Gratulacje!" - napisała Ochojska na Facebooku.

Internauci zauważyli, że nagroda dla Ochojskiej zbiegła się w czasie z informacją o tym, że Niemcy chcą szybkiego przywrócenia kontroli stacjonarnych na granicy z Polską. „Oczekujemy od Polski, że lepiej zabezpieczy zewnętrzną granicę UE” - mówił prominentny niemiecki polityk chadecji Michael Stuebgen. Kontrole stacjonarne na granicy z Polską oraz Czechami powrócą, ponieważ Niemcy przerażenia są rosnącą liczbą nielegalnych migrantów.

ja

(Zdjęcie: Nagrody im. Janusza Korczaka przyznane. Wśród laureatów Janina Ochojska. Fot. Facebook. )

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo