Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP
Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP

Ambasador Ukrainy zaskoczył Polaków. Znów skomentował słowa rzecznika polskiego MSZ

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 142
W sobotę rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina skomentował zbliżającą się 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. Odpowiedział mu ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Jego wypowiedź wzbudziła znaczne emocje. W niedzielę Zwarycz zamieścił nowy wpis. I skasował wczorajszy.

Jasina o Wołyniu. Ostra reakcja ambasadora Ukrainy

Rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina komentował zbliżającą się 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. Jasina powiedział, że dotychczas strona ukraińska nie przeprosiła za tragiczne wydarzenia z 1943 roku.

„Jakiekolwiek próby narzucania Prezydentowi Ukrainy czy Ukrainie co musimy w sprawie wspólnej przeszłości są nieakceptowalne i niefortunne. Pamiętamy historię i apelujemy o szacunek a wyważenie w wypowiedziach, szczególnie w trudnych realiach ludobójczej agresji rosyjskiej” - napisał Zwarycz w sobotę na Twitterze.


Ambasador Ukrainy z nowym wpisem: "Razem silniejsi"

Ambasador Ukrainy skasował ten wpis. I zamieścił nowy.

„Mój wczorajszy wpis był reakcją na słowa Rzecznika MSZ w Onet, który wprost wskazał, co musi zrobić prezydent Ukrainy. Uważam taką formę komunikacji za niewłaściwą. Jesteśmy otwarci na dialog, współpracę ws historii, rozumiemy jej znaczenie, czcimy pamięć ofiar. Razem silniejsi”.

Rzeź wołyńska - trudny temat w polsko-ukraińskich relacjach

Na temat rzezi wołyńskiej premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zelenskim podczas jego wizyty w Polsce na początku kwietnia. Szef rządu podkreślił wówczas, że "Polska bardzo mocno zabiega o ekshumacje". Po spotkaniu w KPRM szef rządu wskazał, że Polska i Ukraina miały "trudną historię".

Rozmowy dotyczące ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej zostały zamrożone w 2015 r., po przyjęciu przez ukraiński parlament tzw. czterech ustaw o pamięci, nadających bojownikom Ukraińskiej Powstańczej Armii status kombatantów zrównujących ich z weteranami Armii Czerwonej.

KW

Źródło zdjęcia: Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj142 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka