9 czerwca rozpocząć się ma jubileuszowa, 60. edycja Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. PAP/Andrzej Lange
9 czerwca rozpocząć się ma jubileuszowa, 60. edycja Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. PAP/Andrzej Lange

Była gwiazda TVP nie chce festiwalu w Opolu. Apel do Trzaskowskiego

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 113
9 czerwca rozpocząć się ma jubileuszowa, 60. edycja Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Maciej Orłoś zaapelował do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, by "wytłumaczył" prezydentowi Opola Arkadiuszowi Wiśniewskiemu, że "nie wypada by ktoś, kto należy do szeroko rozumianej opozycji demokratycznej, organizował cokolwiek wspólnie z TVP". Tym samym dziennikarz chce, by festiwal w Opolu został odwołany.

60. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu

Już 9 czerwca rozpocznie się tegoroczny festiwal w Opolu. Podczas trzydniowej imprezy na scenie wystąpią m.in. Golec uOrkiestra, Viki Gabor, Piotr Cugowski, Maryla Rodowicz, Edyta Górniak czy Zakopower. Są jednak osoby, które sprzeciwiają się organizacji tego wydarzenia. Wśród nich znalazł się m.in. Wojciech Mann, który w rozmowie z Onetem przyznał, że festiwal w Opolu powinien zostać odwołany. Na ten temat wypowiedział się również dziennikarz muzyczny Hirek Wrona, który zwrócił uwagę na "podziały polityczne w TVP", które przyczyniły się do tego, że wielu artystów nie chce występować w Opolu.


Orłoś chce odwołania festiwalu w Opolu

Do bojkotu festiwalu dołączył były prowadzący "Teleexpressu" Maciej Orłoś, który na swoim Instagramie opublikował wpis z nagraniem, w którym zaapelował do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, "by przekonał prezydenta Opola, że należy zakończyć współpracę z propagandową TVPiS i odwołać tegoroczny 60. festiwal".

Zdaniem Orłosia tegoroczny, organizowany przez Telewizję Polską Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu "będzie miała charakter przedwyborczego mityngu".

— O festiwalu opolskim będą mówić 'Wiadomości' TVPiS, a Danuta Holecka zaszczyci Opole swoją obecnością — wyjaśnił Orłoś.

Maciej Orłoś z apelem do Trzaskowskiego

— Skoro prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski nie rozumie, że jego miasto nie powinno autoryzować propagandy TVP, nie powinno też autoryzować faktu, że Telewizja Polska doprowadziła do upadku poziomu festiwalu opolskiego, to może ktoś z jego otoczenia powinien mu to wytłumaczyć. Na przykład Rafał Trzaskowski. Dlaczego Rafał Trzaskowski? Dlatego, że Arkadiusz Wiśniewski poprał Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich, a potem, dwa lata temu, współtworzył ruch samorządowy, skupiony wokół prezydenta Warszawy — mówi dziennikarz na nagraniu.

— Prezydent Opola naprawdę nie ma obowiązku poprzez współpracę z TVPiS autoryzowania zła w telewizji zwanej publiczną. Zło polega na tym, że TVP jest niczym innym jak tubą propagandową rządzących — stwierdził Orłoś. — Tłumaczenie, że należy oddzielić programy informacyjne i publicystyczne od rozrywki zupełnie do mnie nie trafia. Prezes TVP, który podpisał z miastem umowę, jednocześnie daje zgodę na propagandowy kształt informacji i publicystyki w kierowanej przez niego stacji. Dlatego zaapelowałem do Rafała Trzaskowskiego, by spróbował namówić prezydenta Opola na zerwanie współpracy z TVP — podkreślił dziennikarz.

Orłoś: "Jestem wkur***ny"

— Jestem wku****y... Po pierwsze na to, że Opole legitymizuje chamską propagandę, a po drugie, że godzi się na degradowanie rangi festiwalu. Festiwal jest "silniejszy"?! Jest tak słaby jak nigdy. Większość liczących się artystów nie chce współpracować z TVPiS, stąd ich nieobecność w Opolu, która to nieobecność na jubileuszowym 60. festiwalu będzie szczególnie odczuwalna. Obchodzenie jubileuszu w takiej atmosferze i w tak niepełnej obsadzie to farsa — dodał Maciej Orłoś. Przypomniał przy tym o swoim odejściu z TVP w 2016 roku.

RB

(9 czerwca rozpocząć się ma jubileuszowa, 60. edycja Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. PAP/Andrzej Lange)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj113 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura