Widok z drona na Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta i Stare Miasto w Warszawie / źródło: PAP/Rafał Guz
Widok z drona na Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta i Stare Miasto w Warszawie / źródło: PAP/Rafał Guz

Prestiżowy ranking miast. Jak wypadła Warszawa

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
Warszawa znalazła się w prestiżowym rankingu marek miejskich – Brand Finance City Index, w którym uwzględniono sto największych miast z dwudziestu krajów, m.in. Londyn, Nowy Jork czy Paryż. Stolica Polski uplasowała się na 62. miejscu, mimo, że w niektórych podkategoriach zajmowała czołowe miejsca. Wysoko wypadła choćby w kategorii zarządzanie.

Czołówka najlepszych światowych marek miejskich

Omawiane zestawienie opiera się na przeprowadzonej w kwietniu 2023 roku ankiecie, w której udział wzięło około 15 tys. osób w dwudziestu krajach świata.

Na szczycie listy znalazł się Londyn, który uzyskał 84,6 na 100 punktów. Na drugim miejscu uplasował się Nowy Jork (83 punkty), trzecie miejsce należy zaś do Paryża (79,7 punktów). Czwartą i piątą pozycję zajęły zaś Los Angeles i Sydney.


Warszawa na 62. miejscu

Na 62. miejscu, z wynikiem 62,9 punktów znalazła się Warszawa. Autorzy badania podkreślają, że słabsza znajomość tego miasta wśród respondentów mogła być powodem zajęcia przez polską stolicę niższej pozycji, plasując ją m.in. za Pragą (49. miejsce) czy Budapesztem (51. miejsce). Podkreślają jednocześnie, że ankietowani, którzy znają Warszawę, doceniają ją za osiągnięcia w obszarach takich jak zarządzanie, edukacja i nauka oraz biznes i inwestycje.

Respondentów zapytano m.in. o to, jak znają dane miasto oraz jak je oceniają jako miejsce do życia, pracy, nauki, spędzania emerytury, eksplorowania lub inwestycji. Ocena preferencji w tych siedmiu obszarach została uzupełniona o opinię 45 podstawowych atrybutów marki miasta, takich jak biznes i inwestycje lub zrównoważony rozwój i transport.

Warszawa bardzo wysoko w poszczególnych kategoriach

Autorzy badania zwracają uwagę, że Warszawa wypadła szczególnie dobrze w kategorii "zarządzanie", w której zajęła 22. miejsce na świecie. Z kolei pod względem udziału obywateli w zarządzaniu stolica Polski znalazła się na siódmym miejscu. Pod względem łatwości uzyskania wizy Warszawa zajęła 15. miejsce oraz 16. miejsce pod względem niskiego poziomu biurokracji. 

Polska stolica uplasowała się wysoko również w kategorii edukacji i nauki, w której zajęła 14. miejsce na świecie . Przewyższa również Pragę i Budapeszt pod względem prawie wszystkich kwestii związanych z biznesem i inwestycjami, takich jak łatwość prowadzenia działalności gospodarczej, dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej i przyszły potencjał wzrostu.

RB

(na zdjęciu: widok z drona na Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta i Stare Miasto w Warszawie / źródło: PAP/Rafał Guz)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka