Sophie Marceau zaszokowała fanów wyznaniem, fot. Instagram
Sophie Marceau zaszokowała fanów wyznaniem, fot. Instagram

Grała w "Bravehart", była żoną polskiego reżysera. Odważne wyznanie znanej aktorki

Redakcja Redakcja Celebryci Obserwuj temat Obserwuj notkę 65
Aktorka Sophie Marceau pokazuje nowe oblicze. Właśnie wydała książkę z wierszami, bajkami i historiami "La Souterraine". Przy okazji udzieliła wywiadu dla gazety "Libération", w którym zdobyła się na zaskakujące wyznanie.

Gwiazda zadeklarowała się bowiem jako sapioseksualna, co zaskoczyło wiele osób. Mało kto wie, że taka orientacja seksualna w ogóle istnieje.

Co to jest sapioseksualność

Sapioseksualność to to termin pochodzący od łacińskiego "sapiens", co oznacza "mądry". Jest to pojęcie związane z tożsamością seksualną i jest używane do określania ludzi, których pociąga inteligencja - coś, czemu nadają większe znaczenie niż wygląd fizyczny, osobowość i inne cechy. Zgodnie z definicją, sapioseksualność pojawia się, gdy odczuwasz pociąg seksualny do osoby ze względu na jej inteligencję, poziom wiedzy. Potocznie sapioseksualiści przedkładają wnętrze nad zewnętrze, ponieważ priorytetowo traktują relacje wymiany wiedzy, a nie tradycyjne interakcje, które wszyscy znamy. Dla sapioseksualistów nie ma nic bardziej podniecającego niż "piękny umysł".


Orientacja ta rozpowszechniła się w ostatnich latach w mediach społecznościowych. Pierwszy raz podobno pojawiła się jako opcja na jednym z zagranicznych portali randkowych OK Cupid. Wielu ekspertów w dziedzinie seksuologii nie uznaje sapioseksualizmu j jako orientacji, ponieważ uważają ją za modę.

Sophie Marceau nie jest jedyną słynną aktorką, która ogłosiła, że jest sapioseksualna. Zrobiła to też przed laty Marylin Monroe, która ujawniła, że Albert Einstein był osobą, która najbardziej go uwiodła. Aktorka zaproponowała nawet, że urodzi dziecko, aby miało budowę ciała i inteligencję genialnego fizyka.

Kim jest Sophie Marceau

Sophie Marceau zadebiutowała w wieku 14 lat główną rolą w młodzieżowym filmie Claude’a Pinoteau "Prywatka" (1980). Film stał się przebojem we Francji. Za rolę w filmie "Prywatka 2" (1982) otrzymała w 1983 nagrodę Cezara dla najbardziej obiecującej aktorki.

Współpracę na ekranie zaproponował jej polski reżyser Andrzej Żuławski. Sophie została jego muzą i partnerką życiową od 1984 do 2001 roku. Para doczekała się w 1995 roku syna Vincenta. Artystka była też w związku ze znanym aktorem Christopherem Lambertem.

Sophie Marceau stała się sławna nie tylko we Francji, ale także na arenie międzynarodowej w latach 90. dzięki filmom fabularnym, takim jak "Braveheart" (księżniczka Izabela), "Anna Karenina" (tytułowa rola) czy rola Elektry King w Bondowskim "The World Is Not Enough".

Oprócz tego, że jest aktorką, piosenkarką i pisarką, jest także reżyserką. W 1995 zadebiutowała jako reżyserka i scenarzystka filmu krótkometrażowego Świt na opak. Za reżyserię pełnometrażowego filmu "Pomówmy o miłości" (2002) otrzymała nagrodę na Festiwalu Filmowym 2002 w Montrealu.

56-letnia gwiazda dwukrotnie była ogłoszona najpiękniejszą kobietą świata. Jej twarz pojawiała się na okładkach słynnych magazynów, nie tylko filmowych.

Może ktoś pamięta również to, że w 2006 prowadziła wraz z Maciejem Stuhrem galę wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w Warszawie. Zasiadała w jury konkursu głównego na 68. MFF w Cannes (2015).

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości