zdjęcie ilustracyjne / źródło: PAP/EPA/ALEXANDER BECHER
zdjęcie ilustracyjne / źródło: PAP/EPA/ALEXANDER BECHER

Europejski Bank Centralny wycofa niektóre banknoty. Czasu na wymianę jest coraz mniej

Redakcja Redakcja Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Już niebawem z obiegu wycofany zostanie banknot o nominale 500 euro. Europejski Bank Centralny zapowiedział, że zmiany mają wejść w życie od stycznia 2024 roku.

Banknot 500 euro wyjdzie z obiegu

Jak podkreślił Europejski Bank Centralny, banknot o nominale 500 euro nie jest już produkowany i niebawem zniknie z obiegu.

— Od 27 stycznia 17 z 19 banków centralnych w strefie euro nie będzie już emitować banknotów 500 euro — informuje EBC. Zmiany mają wejść w życie od 2024 roku.

Rośnie liczba fałszywych banknotów

Niemiecki Bundesbank przestrzega również przed przyjmowaniem fałszywych banknotów. Jak wynika z komunikatu opublikowanego przez Bank Centralny, w ubiegłym roku zarejestrowana znacznie więcej fałszywych banknotów niż w roku poprzednim.

W sumie wycofano około 44,1 tys. fałszywych banknotów o wartości nominalnej 2,7 mln euro. Bank wskazuje, że liczba fałszywych pieniędzy wzrosła o 5,2 proc. w stosunku do poprzedniego roku.


Jaki banknot podrabiany jest najczęściej?

Najczęściej podrabiany był banknot o nominale 50 euro. Stanowił on około 40 proc. wszystkich zarejestrowanych falsyfikatów. Na drugim miejscu znajdują się banknoty o nominale 20 euro.

Niemiecki Bank Centralny apeluje o sprawdzanie zabezpieczeń na banknotach. Tylko dzięki nim będziemy w stanie rozpoznać fałszywki.

— Każdy, kto przyjmuje fałszywe pieniądze i rozpozna je po czasie, ponosi szkodę z kilku powodów: nie otrzymuje odszkodowania, a każdy, kto świadomie przekazuje fałszywe pieniądze, podlega ściganiu przez prawo — informuje z kolei niemiecka policja. Za takie przestępstwo grozi kara co najmniej roku pozbawienia wolności.

Banknot euro. Jak rozpoznać czy jest prawdziwy

Aby rozpoznać, czy banknot jest prawdziwy, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Jednym z nich jest waluta zapisana w języku łacińskim (EURO) i greckim (EYPΩ). Na banknotach znajduje się też skrót nazwy Europejskiego Banku Centralnego, w różnych wariantach (BCE, ECB, EZB, EKT i EKP). Znaleźć go można po lewej stronie, na przedniej stronie banknotu.

Uwagę zwrócić należy również na symbol "©", stanowiący o zastrzeżeniu praw autorskich. Znajduje się on tuż przed skrótem nazwy Europejskiego Banku Centralnego.

Na przedniej stronie autentycznego banknotu znajduje się też flaga Unii Europejskiej. Sama liczba oznaczająca nominał jest duża i pogrubiona.

Inne elementy, które zawiera autentyczny banknot

Bardzo ważnym elementem są numery seryjne. Znaleźć je można w dwóch miejscach na tyle banknotu, drukowane w pionie i w poziomie. Poziomy numer składa się z dwóch liter i dziesięciu cyfr i drukowany jest w kolorze czarnym. Z kolei pionowy – w innym kolorze, w zależności od banknotu.

Pierwsza litera służy jako identyfikator drukarni, zaś druga litera, choć nie ma większego znaczenia dla bezpieczeństwa i nie służy do identyfikacji miejsca powstania banknotu, co umożliwia potwierdzenie jego autentyczności, umożliwia powstawanie kolejnych numerów.

Przy rozpoznaniu, czy posiadany przez nas banknot jest fałszywy, warto zwrócić również uwagę na szczegóły takie jak perforacja, złocisty pasek i hologram (widoczne przy oglądaniu banknotu pod katem), znak wodny i pasek zabezpieczający (widoczne pod światło)

RB

(zdjęcie ilustracyjne / źródło: PAP/EPA/ALEXANDER BECHER)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka