Dzień Ojca będzie w marcu? Podpisy trafiły do Sejmu. Fot. PAP
Dzień Ojca będzie w marcu? Podpisy trafiły do Sejmu. Fot. PAP

Chcą przesunąć ważne święto z powodu "kryzysu męskości". Petycja już w Sejmie

Redakcja Redakcja Święta, rocznice Obserwuj temat Obserwuj notkę 53
Dziś obchodzimy Dzień Matki, a za niecały miesiąc Dzień Ojca. To drugie święto może niedługo zmienić datę. Do Sejmu trafiła inicjatywa obywatelska środowisk katolickich, by z 23 czerwca przenieść je na 19 marca, kiedy Kościół obchodzi imieniny św. Józefa.

Zmiana daty Dnia Ojca to odpowiedź na “kryzys męskości”.

Za inicjatywą stoi Centrum Życia i Rodziny, które organizuje m.in. Narodowe Marsze Życia i Rodziny, radykalnie sprzeciwia się aborcji, małżeństwom jednopłciowym i generalnie "ideologii LGBT". Pod petycją zebrano już ponad 74 tys. podpisów.

Jak czytamy w uzasadnieniu, zmiana daty Dnia Ojca to odpowiedź na “kryzys męskości”. “W dobie poważnego kryzysu męskości nadajmy temu nowoczesnemu świętu nowy, głębszy kontekst. Oddajmy je Świętemu Józefowi, który jest najlepszym wzorem ojcostwa, i przenieśmy na 19 marca” - czytamy na stronie Centrum Życia i Rodziny. 

- Wszyscy mężczyźni, niezależnie od wyznawanych poglądów politycznych, od wyznawanej wiary powinni się inspirować postacią św. Józefa – mówił Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny, podczas briefingu prasowego tuż przed złożeniem do Sejmu RP podpisów kampanii „Dzień Ojca na nowo!”. Jak podkreślił, w dobie kryzysu męskości św. Józef to wzór na współczesne czasy.

Jak podkreślił, inicjatywa ma duże poparcie społeczne. - Ufamy, że politycy w swojej odpowiedzialności przed sobą i zachęceni dużym naciskiem opinii publicznej zdecydują się ją poprzeć – mówił Ozdoba.


Św. Józef jako wzorzec mężczyzny

Jak zauważył prezes Centrum Życia i Rodziny, Dzień Ojca świętowany jest 19 marca m.in. we Włoszech, Portugalii, Chorwacji i innych państwach na świecie, zwłaszcza w podobnych Polsce kręgach kulturowych.

– Uważamy, że św. Józef jest postacią na tyle uniwersalną i ważną, że warto o nim pamiętać we współczesnym świecie – podkreślił Paweł Ozdoba.

– Im młodsze pokolenie, zwłaszcza to wychowane już po okresie transformacji, w innych warunkach, mówiąc delikatnie, wielu z nich jest mało odpowiedzialnych. (..) Nie są przygotowani do roli ojca. Często może to być błąd wychowawczy matek, ponieważ kobiety często pobłażają synom, usprawiedliwiają ich. (..) Wychowywanie to inwestycja w przyszłość. Moje pokolenie wychowane w czasach komunizmu spotykało się z atakami, trudnościami, ale jest przygotowane do życia – powiedział prof. Tadeusz Kulik, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej.

Zgodnie z regulaminem Sejmu Komisja Petycji musi rozpatrzyć każdą inicjatywę obywatelską. Powinna to zrobić jeszcze przed wyborami - informuje "Fakt".

Kiedy obchodzimy Dzień Ojca

Dzień Ojca nie ma stałego miejsca w kalendarzu. W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest 23 czerwca od 1965 roku. Jak podaje serwis calendardate.com, Wielka Brytania, Francja, Irlandia, Japonia, Indie, Filipiny, RPA i Chiny obchodzą Dzień Ojca w trzecią niedzielę czerwca. Niemcy świętują w Dzień Wniebowstąpienia, czyli czwartek 40 dni po Wielkanocy. Z kolei Włochy, Hiszpania i Portugalia obchodzą Dzień Ojca 19 marca. Austria i Belgia dla tego święta wybrały drugą niedzielę czerwca, Dania Dzień Konstytucji 5 czerwca, a Norwegia, Szwecja, Finlandia i Islandia drugą niedzielę listopada.

ja

(Zdjęcie: Dzień Ojca będzie w marcu? Podpisy trafiły do Sejmu. Fot. PAP)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj53 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura