FOT: bezsmakowe podgrzewacze tytoniu mogą zastać w Polsce zakazane
FOT: bezsmakowe podgrzewacze tytoniu mogą zastać w Polsce zakazane

Rząd uderzy w palaczy?

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
Ciężkie czasy czekają palaczy, a konkretnie e-palaczy. Rząd zamierza zakazać sprzedaży smakowych podgrzewaczy tytoniu do takich urządzeń - donosi "Super Express". Co ciekawe, pomysł krytykują przedstawiciele przedsiębiorców i... lekarze.

Podgrzewacze tytoniu bez smaku?

"Super Express" powołuje się na swoje nieoficjalne źródła w rządzie i pisze, że przepisy zakazujące sprzedaży smakowych podgrzewaczy tytoniu mogą znaleźć się w nowej ustawie refundacyjnej. Gazeta sugeruje, że rządowi może chodzić o implementacje nowych przepisów, zatwierdzonych przez Komisję Europejską. Problem w tym, że zostały one zatwierdzone wadliwie.

– Nie ma jeszcze wyroku w tej sprawie, dlatego próba wcielenia dyrektywy w życie będzie przedwczesna – mówiła w rozmowie z tabloidem była wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch.


Przeciwko przedsiębiorcy i... lekarze!

Gazeta spytała też o pomysł zmian w przepisach prezesa Związku Pracodawców i Przedsiębiorców, Cezarego Kaźmierczaka. - Dołączanie zakazu wkładów z tytoniem do ustawy lekowej to zły zwyczaj. Jeśli rząd chce zakazywać, niech stworzy ustawę i przeprowadzi konsultacje społeczne – powiedział. 

Największym zaskoczeniem jest to, że pomysł rządu skrytykowali rozmawiający z gazetą lekarze. - Mamy już w Polsce 28,8 proc. stałych palaczy i to jest problem! Trzeba walczyć z dostępnością tradycyjnych papierosów, które są skandalicznie tanie, a nie zaczynać od wkładów do inhalacji nikotyny, mniej szkodliwych od „fajek” – skomentował dla "Super Expressu" Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

SE: Duży rynek podgrzewaczy tytoniu w Polsce

Gazeta podała, że w Polsce codziennie z podgrzewanego tytoniu korzysta około 2 milionów osób.

Warto zauważyć, że nowy pomysł rządu to kolejne uderzenie w palaczy. 20 maja 2020 roku zniknęły ze sprzedaży papierosy smakowe, w tym papierosy mentolowe i z mentolową kapsułką, a także tytoń smakowy do samodzielnego skręcania. Zmiany były efektem nowej dyrektywy UE. Niemal co roku rośnie też akcyza na wyroby tytoniowe. 

MB

(Źródło zdjęcia: E-papieros Fot. Pixabay.com)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj22 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości