W sieci straszą wysokimi karami dla przedsiębiorców. "To fake news"

Redakcja Redakcja Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Rząd nałoży kary na przedsiębiorców za błędne rozliczenia w nowym, krajowym systemie faktur - można przeczytać w sieci. Resort finansów reaguje na te doniesienia. - Przez pierwsze pół roku od wprowadzenia obligatoryjnego fakturowania w KSeF kary nie będą nakładane - oświadczono.

Zaraz wchodzi w życie KSeF

Na niektórych portalach internetowych czytamy, że w związku z rejestracją e-faktur w Krajowym Systemie e-Faktur będą naliczane wysokie kary, niezależnie od tego, czy błąd przy wprowadzaniu danych będzie wynikał z winy podatnika, czy nie. Jak informowaliśmy w Salonie24 kilka tygodni temu, Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w marcu projekt noweli ustawy o VAT. Zakłada on wprowadzenie obowiązkowego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) od lipca 2024 roku. Narzędzie służyć będzie do wystawiania elektronicznych faktur według nowego wzoru oraz będzie stanowić bazę raportów dokonanych przez przedsiębiorcę transakcji. Dokumenty zaczną trafiać bezpośrednio do administracji skarbowej.  


System zostanie uruchomiony 1 lipca, ale przez pół roku nie będzie obligatoryjny. Dla podatników zwolnionych podmiotowo z podatku VAT obowiązek korzystania z KSeF wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2025 roku. Dzięki KSeF przedsiębiorcy nie będą już musieli przechowywać i archiwizować faktur – odpowiedzialność za to w całości przejmie system. Skróci się również czas oczekiwania na zwrot podatku – z 60 do 40 dni. Projekt digitalizacji faktur kosztuje ponad 23 mln złotych. W mediach można przeczytać, że jeśli ktoś nie będzie korzystał z KSeF lub wprowadzi złe dane do systemu, może zapłacić karę 100 proc. wartości naliczonego podatku VAT z faktury lub 18,7 proc. wartości całej faktury. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie przez urzędy skarbowe.  

 

Pół roku bez kar, potem indywidualne rozpatrzenie 

Co na to Ministerstwo Finansów? - Stop fake news. Doniesienia medialne o surowych karach dla przedsiębiorców za błędy w fakturach wystawianych w Krajowym Systemie eFaktura są nieprawdziwe. Przez pierwsze pół roku od wprowadzenia obligatoryjnego fakturowania w KSeF kary nie będą nakładane - zapewnia resort. 

- Po pierwszym półroczu obligatoryjnego wystawiania faktur w KSeF kary za niedopełnienie obowiązków związanych z Systemem będą miarkowane. Każdy przypadek zostanie rozpatrzony indywidualnie i szczególnie - dodano w komunikacie. 

- Sankcje analogiczne do tych, które są zawarte w polskich przepisach, obowiązują np. we Włoszech, gdzie podobny system już działa. Procedury związane z problemami technicznymi w funkcjonowaniu KSeF były konsultowane z zainteresowanymi stronami. Autorzy publikacji dotyczących możliwych kar związanych z błędami w fakturach wystawionych w KSeF pomijają korzyści, jakie wiążą się dla przedsiębiorców z wprowadzeniem Systemu - zaznaczył resort finansów. 


GW


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka