(Barszcz Sosnowskiego. Fot. commons.wikimedia.org)
(Barszcz Sosnowskiego. Fot. commons.wikimedia.org)

Uwaga na barszcz Sosnowskiego. Może być trujący

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Barszcz Sosnowskiego to roślina, która pojawia się na wiosnę w dużej części Europy, w tym w Polsce. Jej soki są bardzo niebezpieczne dla człowieka. Styczność z rośliną może wywołać poparzenia II i III stopnia. Uważajcie na nią podczas wędrówek.

Barszcz Sosnowskiego - pochodzenie 

Barszcz Sosnowskiego to roślina, która dotarła do Polski w połowie ubiegłego roku prosto z Kaukazu. Początkowo ze względu na duże i szybkie przyrosty uprawiany był jako roślina pastewna, źródło taniej paszy dla bydła. W związku z tym masowo wprowadzano ją do uprawy w PGR-ach. Z czasem jednak wyszły na jaw jej wady. Roślina podawana m.in. krowom raniła ich wymiona, spożycie zielonki powodowało oparzenia przewodu pokarmowego, krwotoki wewnętrzne i biegunki. Dodatkowo mleko oraz mięso bydła karmionego barszczem pachniało kumaryną. 


Barszcz Sosnowskiego groźny dla człowieka 

Roślina szybko zaczęła pojawiać się na wiosnę w dużej części Europy, w tym w Polsce. Jej największe zagęszczenie w kraju nad Wisłą występuje w woj. mazowieckim i warmińsko-mazurskim. Najczęściej można zaobserwować ją w okolicach zbiorników wodnych, pastwiskach, łąkach, w dzikich parkach oraz przy drogach i szlakach turystycznych. 

Barszcz Sosnowskiego stał się zagrożeniem dla człowieka. Wydzielane przez roślinę soki, które zawierają furanokumaryny, powodujące silnie oparzenia skóry - oparzenia II i II stopnia, a także nudności, wymioty, bóle głowy i zapalenie spojówek. W skrajnych przypadkach - zwłaszcza u dzieci - kontakt z nią może się skończyć śmiercią!

Jak rozpoznać Barszcz Sosnowskiego? 

Barszcz Sosnowskiego to roślina, która jest dość łatwa do rozpoznania m.in. ze względu na jego duże rozmiary, ponieważ może osiągać do 3-4 metrów wysokości. Posiada ona również baldach białych kwiatów.

Barszcz Sosnowskiego nie posiada również żadnych właściwości użytkowych. Do tego jest bardzo inwazyjny i ma ogromne zdolności rozrodcze. Jeden egzemplarz może wytworzyć nawet do 40 tys. nasion, co teoretycznie wystarczyłoby do obsiania nawet 200 ha. Zwalczanie populacji rośliny jest z kolei bardzo skomplikowane. Można robić to za pomocą środków chemicznych oraz mechanicznie, poprzez ścinanie i uszkadzanie szyj korzeniowych lub wykopywanie całych osobników.

MP

(Barszcz Sosnowskiego. Fot. commons.wikimedia.org)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości