Kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Scholz nalega na nowy system relokacji uchodźców. "To odciąży Niemcy"

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 107
- Nowy i sprawiedliwy system podziału uchodźców odciąży Niemcy - mówił w czwartek w Bundestagu kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Z trybuny niemieckiego parlamentu przekazał, że pakt ma być zatwierdzony już w przyszłym tygodniu na Radzie Europejskiej.

Scholz: "Nowy i sprawiedliwy system relokacji odciąży Niemcy"

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wygłosił w czwartek w niemieckim parlamencie oświadczenie rządowego na temat szczytu UE, który odbędzie się w przyszłym tygodniu. W Bundestagu bronił europejskich planów dotyczących procedur azylowych na zewnętrznych granicach UE.

– To historyczne porozumienie, bo pokazuje, że UE może przezwyciężyć różnice nawet w najbardziej kontrowersyjnych kwestiach – przekonywał Scholz w czwartek w Bundestagu.

– Nowy i sprawiedliwy system odciąży też Niemcy, ponieważ do tej pory byliśmy głównym celem w dużej mierze niekontrolowanej migracji wewnętrznej w strefie Schengen – zaznaczył.


Unijne plany reformy systemu relokacji migrantów

Na początku czerwca państwa UE porozumiały się co do kompleksowych planów reformy systemu relokacji migrantów. Wnioski o azyl składane przez migrantów pochodzących z krajów o wskaźniku uznawania mniejszym niż 20 procent będą rozpatrywane na zewnętrznych granicach UE w ciągu dwunastu tygodni – przypomina DW.com/pl. 

W tym czasie osoby ubiegające się o ochronę będą musiały przebywać w ściśle kontrolowanych ośrodkach recepcyjnych. Osoby bez szans na azyl, mają być natychmiast odsyłane do krajów pochodzenia.

– Potrzebujemy szybko jasności co do tego, kto kwalifikuje się do ochrony jako uchodźca, a kto nie – powiedział Scholz. W przyszłości, jak podkreślił, osoby z niewielkimi szansami na azyl powinny przejść szybką procedurę azylową na zewnętrznej granicy UE, a osoby z dużymi szansami byłyby rejestrowane i mogłyby kontynuować procedurę w Europie. 

Państwa członkowskie UE, które nie będą przyjmować uchodźców, będą zobowiązane wnieść odpowiedni wkład finansowy.


Rząd PiS nie chce przymusu relokacji nielegalnych imigrantów

Polski rząd nie zgadza się z tym projektem. „Polskie granice są święte i zrobimy wszystko, by pozostały bezpieczne! To kwestia fundamentalna i dlatego powinien o niej zadecydować naród w referendum, a nie unijni urzędnicy. Nie dla przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów!” - oświadczył w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

KW

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka